× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Trauma – czym jest i jak się z niej wyleczyć?

Sesja z Beatą Załucką-Gosk Psycholog Gdynia

Trauma to pojęcie z dziedziny psychologii i psychiatrii, które pojawia się coraz częściej w naszym życiu codziennym. W mediach sporo mówi się o traumatycznych wydarzeniach albo o osobach przeżywających jakąś traumę. Według najnowszych badań szacuje się, że nawet 80% ludności świata narażone jest na możliwość przeżycia traumy. Jednak, co to właściwie jest trauma i jak się z niej wyleczyć?

Czym właściwie jest trauma?

Wyraz trauma pochodzi z języka greckiego i oznacza nic innego, jak ranę. Nie jest to jednak uraz pojmowany fizycznie, lecz rana na psychice człowieka. Trauma pojmowana jest głównie jako silny uraz psychiczny a nawet trwała zmiana w naszej psychice, powstała na skutek dramatycznego wydarzenia, doświadczeń lub przeżyć.

Wśród najczęstszych przyczyn wystąpienia traumy można wymienić sytuacje bezpośredniego zagrożenia życia danej osoby lub jej bliskich (wypadek, choroba, bolesny poród, przemoc fizyczna i seksualna czy śmierć osoby bliskiej). Może pojawić się również w przypadku uczestnictwa w działaniach wojennych czy w sytuacji, gdy osoba zostanie świadkiem jakiegoś makabrycznego zdarzenia czy wypadku. “Przeżycie takich wydarzeń kwalifikuje się do podjęcia terapii, jest wręcz zalecane, aby móc powrócić do stanu psychicznego sprzed tragedii i zaznać spokoju myśli”. Przyznała w jednej z rozmów psychoterapeuta Beata Załucka-Gosk – inicjatorka i założycielka Centrum Pomocy Psychologicznej w Labiryncie (pomocwlabiryncie.pl), czyli gabinetu psychologicznego, zlokalizowanego na ul. Konwaliowej 9 w Gdyni.

Objawy i skutki przeżywania traumy

Trauma, tak jak większość schorzeń natury psychicznej, często jest bagatelizowana a jej początkowe objawy spychane są na dalszy plan naszego życia. Co ważne, każda osoba może przeżywać traumę na swój własny sposób a jej objawy mogą mieć ambiwalentny przebieg. Wśród najczęstszych symptomów mogących wskazywać traumę są zarówno bezsenność jak i nadmierne pobudzenie wywołane przez powracające koszmary senne i wielokrotne odtwarzanie w myślach przykrych doświadczeń.  Osoba będąca w stanie traumy odczuwa również silny lęk o życie swoje i swoich bliskich, który może manifestować się poprzez płacz, drżenie kończyn, przyspieszony oddech i zwiększone tętno. Z drugiej strony częstym symptomem traumy jest wycofanie się z dotychczasowego życia, trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu kontaktów czy długotrwale utrzymujące się złe samopoczucie.

Skutkiem odczuwania tak silnych i często skrajnych emocji może być sięganie po różnego rodzaju używki mające ukoić wewnętrzny ból. Innym ze skutków traumy może być tzw. stres traumatyczny, czyli zespół stresu pourazowego (PTSD), który nie leczony jest częsta przyczyną samobójstw na całym świecie.

Terapia indywidualna Psycholog Beata Załucka-Gosk

Jak leczyć traumę?

Podstawowym postępowaniem w przypadku traumy jest oczywiście psychoterapia, która powinna być dobrana indywidualnie do przyczyn powstania tego stanu rzeczy oraz cech osobniczych pacjenta. Postępowanie psychoterapeutyczne w przypadku traumy polega najczęściej na wyjaśnieniu i modyfikacji patologicznych zachowań jednostki.  Psychoterapeuta stara się pomóc pacjentowi dotrzeć myślami do wydarzeń, które wywołały zaburzenia ukazując mu schematy powstałe w wyniku tych zdarzeń. Leczenie traumy jest więc przepracowaniem negatywnych skojarzeń, myśli i odczuć dotyczących przeżytej przez pacjenta sytuacji.

W przypadku, gdy nie istnieje możliwość na bezpośredni udział w sesji, pomocwlabiryncie.pl stworzyło terapie online – https://www.pomocwlabiryncie.pl/oferta/porada-online, więcej szczegółow dotyczących formy spotkania przedstawione zostały na podanej stronie internetowej.

Słowem podsumowania

Należy pamiętać, że leczenie traumy to proces skomplikowany. Wymaga od pacjenta powrotu do ciężkich chwil i emocji im towarzyszących, co nie udaje się każdemu. Zdarzają się również sytuacje, w których pacjent w trakcie psychoterapii nie jest w stanie udźwignąć napływu myśli i rezygnuje z dalszej części leczenia, jest to jednakże proces, do którego należy podejść, aby podnieść komfort własnego życia i wyleczyć się natłoku negatywnych myśli.