× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

10 zdrowych zasad, które w znaczący sposób pomogą obniżyć ryzyko zawału

ryzyko zawału

Nie da się ukryć, że od kilkunastu lat obserwujemy niepokojącą tendencję: choroby serca i układu krążenia są główną przyczyną śmierci wielu osób, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Winę za ten stan rzeczy ponosi przede wszystkim siedzący tryb życia, często w połączeniu ze złą dietą oraz chronicznym stresem. Lekarze alarmują: jeśli nie zmienimy naszych nawyków, na zawał będzie umierało coraz więcej osób. Jak się przed tym uchronić?

1. Zmiana sposobu odżywania

Zdrowa dieta jest naszą główną bronią w profilaktyce chorób serca. Jak wzmocnić serce? Dieta na mocne serce – 10 produktów i nawyków Na początku warto zacząć od ograniczenia soli i wprowadzenia nawyku jedzenia 4-5 porcji warzyw i owoców, następnie stopniowo zmieniać na stałe swoje nawyki żywieniowe. 

2. Aktywność fizyczna

Wg kardiologów już 30 minut dowolnej aktywności fizycznej ma zbawienny wpływ na nasze serce. Liczy się nie tyle rodzaj sportu, a ile regularność, więc wybierajmy to, co sprawia nam przyjemność.

3. Rzucenie palenia

Jeśli palimy, skończenie z tym nałogiem będzie korzystne nie tylko dla naszego serca, ale dla całego organizmu oraz… portfela. 

4. Dobry sen

Wiele osób zaniedbuje wpływ prawidłowego wysypiania się na nasze ciało. Tymczasem zdrowy sen przez minimum 7 godzin dziennie jest kluczowy nie tylko dla naszego układu krążenia, ale także dla naszej psychiki oraz odporności.

5. Unikanie codziennego stresu

W profilaktyce chorób serca ważne jest unikanie stresujących sytuacji. Mówimy tu o życiu w chronicznym stresie, który ma destrukcyjny wpływ na nasze funkcjonowanie. 

6. Relaks

Wypoczywając i ciesząc się życiem, nie tylko pozbywamy się negatywnych skutków stresu, ale również produkujemy serotoninę, zwaną “hormonem szczęścia”. 

7. Zrzucenie zbędnych kilogramów

Jeśli borykamy się z nadwagą lub otyłością, powinniśmy wdrożyć jak najszybciej plan ich pozbycia się. Zbytnia masa ciała nie tylko przeciąża nasz układ krążenia, ale przyczynia się także do wielu innych chorób.

8. Kontrola “złego” cholesterolu

Zbyt wysoki poziomu cholesterolu LDL we krwi przyczynia się do zablokowania naczyń krwionośnych, a konsekwencją tego może być m.in. zawał. 

9. Codzienne rozciąganie

W ten sposób nie tylko efektywnie pobudzimy krążenie krwi, ale uspokoimy się i poprawimy sobie nastrój. 

10. Regularne badania kontrolne i odpowiednie leczenie

Nie zapominajmy o profilaktycznych badaniach i wizytach u lekarza, a jeśli jest taka potrzeba – należy regularnie zażywać przepisane np. leki na serce i układ krążenia – wapteka.pl