× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Do czego służy endoskop medyczny?

Do czego służy endoskop medyczny?

W nowoczesnej medycynie wykorzystywanych jest wiele urządzeń, które dają możliwość przeprowadzenia wielu badań i uzyskania bardzo dokładnych wyników. Diagnostyka korzystająca z dobrodziejstw technologii pozwala szybciej wykrywać schorzenia i podejmować skuteczniejsze leczenie. Jednym z bardzo często wykorzystywanych urządzeń do prowadzenia badań jest endoskop medyczny. Pozwala uzyskać dokładny obraz narządów wewnętrznych i tym samym jest stosowany powszechnie w diagnostyce oraz różnorodnych zabiegach.

Endoskop medyczny jest powszechnie wykorzystywany w diagnostyce

Endoskopy medyczne to urządzenia najczęściej używane w diagnostyce różnego rodzaju schorzeń. Składające się z elastycznej rurki z kamerą i źródłem światła dają możliwość dostania się do wnętrza organizmu. Daje to bardzo duże możliwości w zakresie oceny stanu poszczególnych narządów. Badanie endoskopowe jest wykonywane w ramach diagnostyki wrzodów, zapaleń, nowotworów, polipów czy różnorodnych infekcji. Bardzo często za pomocą różnych rodzajów endoskopów możliwe jest przeprowadzenie badania histopatologicznego, które wykazuje się skutecznością przy diagnostyce zmian nowotworowych.

Urządzenie wprowadzone do wnętrza ciała przez usta lub odbyt jest prowadzone w wyznaczony punkt, aby pomóc badającemu uzyskać dokładny obraz. Endoskopy giętkie dostosowują się do kształtu ciała i w efekcie pozwalają na wykonanie nieinwazyjnego badania. Z tego też powodu zastosowanie endoskopów jest tak powszechne w przypadku wielu prac. Pozwalają przy tym uzyskać dokładniejszy obraz niż klasyczne techniki prześwietleń.

Endoskopy medyczne mogą pomóc w leczeniu i zabiegach

Wykorzystywane w medycynie różne rodzaje endoskopów mogą mieć bardzo szerokie zastosowanie. Poza najpopularniejszą diagnostyką mogą być także używane do niektórych zabiegów. Mogą być użyte do usunięcia ciał obcych z przewodu pokarmowego lub oddechowego. Lekarz wykonujący zabieg może z wysoką dokładnością zlokalizować ciało do usunięcia i łatwo je wydobyć.

Endoskop podświetlony specjalnym źródłem światła przydaje się także przy zamykaniu krwawiących naczyń, usuwaniu polipów oraz rozrywaniu zwężeń. Przydaje się zatem nie tylko do wykonywania badań, ale także prowadzenia zabiegów w nieinwazyjny sposób. Używane w leczeniu nowotworów lub diagnostyce szafy endoskopowe gwarantują wysoką skuteczność. Wystarczy jedynie dobrać odpowiedni endoskop medyczny, aby łatwo zapoznać się ze stanem narządów wewnętrznych i przeprowadzić cały proces leczenia.

Jak przygotować się do badania endoskopem?

Endoskopy sztywne i giętkie to urządzenia, które u wielu pacjentów budzą poważne obawy. Samo badanie, mimo że nie należy do najprzyjemniejszych, to nie jest wysoce inwazyjnym zabiegiem. Wystarczy jedynie właściwe przygotowanie, które związane jest z rodzajem narządów, które mają zostać zbadane. Lekarze wykorzystujący endoskopy giętkie udzielają dokładnych wytycznych na temat przygotowania się, aby cały proces diagnostyki przebiegł w maksymalnie przyjemny sposób. Najczęstsze zalecenia to pozostanie na czczo przed zabiegiem. W niektórych przypadkach konieczne może być również wypicie specjalnego roztworu, aby oczyścić jelita.

Przy badaniu narządów klatki piersiowej lub kolonoskopii pacjenci mogą również otrzymać znieczulenie. Dzięki temu wprowadzane do wnętrza organizmu urządzenie nie będzie wywoływało dyskomfortu, a cały zabieg przebiegnie bez bólu. Dokładny przebieg badania zawsze zależy od indywidualnej sytuacji i zaleceń od lekarza przeprowadzającego badanie z wykorzystaniem endoskopu.