× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Lekarz pierwszego kontaktu – jak wybrać najlepszego

lekarz pierwszego kontaktu

Kiedy zaczynamy chorować, do niego właśnie kierujemy pierwsze kroki – do lekarza pierwszego kontaktu.

Czym zajmuje się lekarz pierwszego kontaktu?

Lekarz pierwszego kontaktu – internista –  to bardzo szeroka specjalizacja. Zwracają się do niego pacjencji z wszelkimi schorzeniami. To on wstępnie rozpoznaje chorobę i kieruje nas w razie potrzeby do odpowiedniego specjalisty. Często po konsultacji ze specjalistą pacjent wraca do internisty i kontynuuje u niego leczenie zgodnie ze wskazaniami specjalisty.

Choroby, którymi zajmuje się internista to między innymi:

  • choroby układu oddechowego, takie jak astma oskrzelowa, czy przewlekła obturacyjna choroba płuc
  • choroby układu krążenia – nadciśnienie i niedociśnienie tętnicze, miażdżyca
  • choroby serca – zaburzenia rytmu, zapalenie mięśnia sercowego
  • choroby układu pokarmowego – jelit, trzustki, żołądka i wątroby
  • cukrzyca
  • choroby układu kostno – stawowego

Wybór dobrego lekarza pierwszego kontaktu może nie być łatwy. Jak go dokonać? Czym powinniśmy się kierować?

Dobry lekarz pierwszego kontaktu – jakie powinien mieć cechy?

Zdarza się słyszeć, że lekarz pierwszego kontaktu będąc lekarzem od wszystkiego, jest lekarzem od niczego. Coś w tym jest. Dobry internista obok dociekliwości i rozległej wiedzy medycznej, zna też swoje ograniczenia i potrafi rozpoznać sytuację, kiedy oprócz jego pomocy, wymagana jest konsultacja i leczenie u specjalisty w określonej dziedzinie. Mówiąc prościej – nie szczędzi pacjentowi skierowań na dodatkowe badania i do gabinetów specjalistycznych.

To bardzo ważne, by lekarz pierwszego kontaktu nie przepisywał jedynie leków na objawy, bez ustalenia ich dokładnej przyczyny. Choroby bywają ze sobą powiązane i często za błahymi z pozoru objawami, kryją się naprawdę poważne przyczyny. Ustalenie ich bez specjalisty i dokładnej diagnostyki może być i najczęściej bywa niemożliwe. Dobry lekarz pierwszego kontaktu o tym wie i pamięta, że nie jest ani nieomylny, ani tym bardziej wszechwiedzący.

1 thought on “Lekarz pierwszego kontaktu – jak wybrać najlepszego

  1. Dobry internista obok dociekliwości i rozległej wiedzy medycznej, zna też swoje ograniczenia i potrafi rozpoznać sytuację, kiedy oprócz jego pomocy, wymagana jest konsultacja i leczenie u specjalisty w określonej dziedzinie.

Comments are closed.