× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Kim jest laryngolog?

lsryngolog

Laryngolog jest lekarzem wyspecjalizowanym w leczeniu schorzeń dotyczących gardła, uszu, krtani, zatok oraz nosa. Bardzo często narządy te są miejscem lokalizacji infekcji wirusowych czy bakteryjnych, a różnicowanie tych schorzeń jest bez wątpienia niezwykle ważną kwestią. Prawidłowa diagnostyka infekcji nosogardła pozwala uniknąć groźnych powikłań, ale zapobiega też bezzasadnej antybiotykoterapii, która stanowi ogólnoświatowy problem. Powikłaniami, które mogą wystąpić w wyniku nieprawidłowej terapii infekcji nosa, gardła, ucha oraz zatok, są między innymi zapalenie wsierdzia, ropień okołomigdałkowy, zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz dysfunkcje układu immunologicznego.

Dlaczego warto udać się do laryngologa?

Często nawracające stany zapalne w obrębie gardła, zatok czy ucha wymagają jak najszybszej konsultacji z laryngologiem. Każde z wymienionych schorzeń komplikuje życie pacjenta, obniża jego komfort oraz rzutuje na życie zawodowe czy szkolne. Opuszczone dni w pracy, szkole lub uczelni, które spowodowane są nawracającymi infekcjami narządów nosogardła, mogą wynikać z nieprawidłowo prowadzonego leczenia. Lekarz specjalizujący się w otolaryngologii pomoże rozprawić się z problemem tychże infekcji i przywrócić pacjentowi zdrowie. W przypadku infekcji, ich nawracający, przewlekły lub ostry charakter skutecznie utrudnia życie pacjenta. Wizyta u odpowiednio wyspecjalizowanego lekarza może okazać się dla pacjenta zbawienna w skutkach.

Kiedy udać się do laryngologa?

Uciskający ból w okolicach czoła czy nosa jest jednym z objawów, który jest charakterystyczny dla zapalenia zatok czołowych, szczękowych lub sitowych. Zapalenie zatok może mieć charakter przewlekły (przetrwały stan zapalny w obrębie zatok, który trwa powyżej dwunastu tygodni) bądź ostry. W przypadku zapalenia zatok lekarze pierwszego kontaktu w sposób niezasadny ordynują antybiotykoterapię – jest to błędne postępowanie, ponieważ infekcje zatok mają najczęściej etiologię wirusową. Jeżeli jednak laryngolog podejrzewa bakteryjny charakter zapalenia zatok, najprawdopodobniej zaleci pacjentowi wykonanie posiewu, który pomoże w ustaleniu dokładnego typu bakterii.

Kolejnym popularnym schorzeniem jest angina. Nieprawidłowo leczona angina jest przyczyną licznych powikłań, w tym bezpośrednio zagrażającemu życiu zapaleniu wsierdzia. Inną przypadłością, która wymaga konsultacji otolaryngologicznej, jest zapalenie ucha środkowego. Zapalenie tego typu jest niezwykle bolesnym doświadczeniem. Bagatelizowanie objawów może doprowadzić nawet do utraty słuchu.