× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Czy do ortodonty potrzebne jest skierowanie?

ortodonta

Już od kilku lat naukowcy alarmują, że ponad połowa populacji cierpi na mniejsze lub większe wady zgryzu. Niestety tylko niewielki procent z nich poddawany jest jakiemukolwiek leczeniu. Wada zgryzu pozostawiona sama sobie może zaś skutkować rozwojem wady wymowy, problemami z układem trawiennym, próchnicą i przewlekłymi bólami głowy. Remedium na te problemy jest tylko wizyta u ortodonty. Podpowiadamy czym zajmuje się ten specjalista oraz czy do kontaktu z nim potrzebne jest skierowanie.

Czym dokładnie zajmuje się ortodonta?

Wady zgryzu niestety nie mijają same, muszą być poddawane konsekwentnemu i profesjonalnemu leczeniu, które powinno zacząć się już w dzieciństwie. Wczesne leczenie może bowiem nie tylko poprawić ułożenie łuków zębowych, ale także pozwoli uniknąć problemów zdrowotnych oraz zapobiegnie utrwalaniu się złych nawyków. Jest to także olbrzymia oszczędność, ponieważ do usługi ortodontyczne dla dzieci do dwunastego roku życia są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Warto wspomnieć o tym, że towarzystwo ortodontyczne wielokrotnie krytykowało tę granicę wiekową, głównie ze względu na to, że niektóre wady zgryzu powinno się zacząć leczyć właśnie w wieku dziesięciu – dwunastu lat. Istnieje całe mnóstwo wad zgryzu, których leczenie powinno się rozpocząć w tym wieku, a nie zostać zakończone. Takie sytuacje mogą być frustrujące dla pacjenta, który nie widzi żadnych postępów w leczeniu.

Czy do ortodonty potrzebne jest skierowanie? 

Warto pamiętać, że aby dostać się do ortodonty nie potrzebujemy skierowania od lekarza pierwszego kontaktu, ani od lekarza dentysty. Usługi ortodonty nie są także poddane rejonizacji, w związku z czym mamy pełną swobodę wyboru placówki, w której chcemy podjąć leczenie. Możemy także zmienić przychodnię, jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z dotychczasowego leczenia. Nie ma jednak możliwości, aby jeden pacjent leczony był jednocześnie przez dwóch lekarzy. 

Jak przebiega leczenie ortodontyczne w ramach NFZ?

Jeżeli chcemy rozpocząć leczenie ortodontyczne w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, powinniśmy zapisać się do wybranej przez nas przychodni. Zostaniemy wówczas zapisani do kolejki, w której oczekujemy na swoją wizytę. W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia mamy prawo do dwunastu wizyt kontrolnych w ciągu trwania roku kalendarzowego. 

Wielu osobom jednak leczenie w ramach NFZ nie wystarczy. Może chodzić o długie oczekiwanie na wizytę lub trudny dostęp do konkretnej placówki. Jednak najistotniejszym faktem jest to, że NFZ nie w żadnym przypadku nie refunduje leczenia aparatem stałym. Jeżeli więc mamy pewność, że w danym wypadku aparat ruchomy nie będzie wystarczający, nie warto tracić czasu na zachowawcze leczenie aparatem ruchomym. 

Ortodonta to specjalista, którego powinna odwiedzić każda osoba cierpiąca na wadę zgryzu. Do dwunastego roku życia jego usługi są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak jedynie w zakresie aparatu ruchomego. Pamiętajmy, że do skorzystania usług ortodonty nie potrzebujemy żadnego skierowania. 

Artykuł powstał we współpracy z premium-clinic.pl