× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Czy laser potrafi usunąć stare blizny?

blizna

Szpecące i niechciane pamiątki po trądziku, oparzeniach, urazach, a także operacjach, czyli blizny to problem, z którym obecnie zmaga się coraz większa liczba osób. Niestety w większości przypadków z uwagi na swoje rozmieszczenie blizny potrafią w bardzo skuteczny sposób zatruć nam życie, będąc głównym powodem wielu kompleksów. O ile jeszcze ze świeżymi bliznami możemy walczyć, stosując dostępne w aptekach maści, o tyle z nieco starszymi bliznami sprawa wygląda zupełnie inaczej. Od jakiegoś czasu w medycynie estetycznej wykorzystuje się moc laserów, które w widoczny sposób pomagają poprawić wygląd naszej skóry. Czy potrafią jednak usunąć stare blizny?

Klika słów o bliznach

Pojawiające się na naszej skórze blizny to w bardzo dużym skrócie fragmenty skóry o nieprawidłowej budowie, a także o innym zabarwieniu niż kolor zdrowej skóry. Blizna w widoczny sposób odróżnia się zatem od zdrowej skóry, gdyż ma nie tylko inny kolor, ale również wygląd, ponieważ może być wypukła lub wklęsła i często staje się dosyć twarda. Blizny na naszej skórze najczęściej pojawiają się w wyniku powikłań po trądziku (dosyć często są wynikiem wyciskania pryszczy oraz zaskórników), ciężko gojących się ran, a także po zabiegach chirurgicznych.

Niestety blizna bliźnie nierówna, dlatego też w walce z tym problemem wykorzystuje się przeróżne metody, a wybór tej właściwej uzależniony jest głównie od przyczyny powstania blizny, jej lokalizacji, wielkości a przede wszystkim czasu, kiedy powstała. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy laser potrafi usunąć stare blizny, które obecnie nie reagują na żadne kosmetyki oraz zabiegi. Na szczęście medycyna estetyczna w ostatnim czasie poszła tak do przodu, że przy pomocy specjalistycznych urządzeń takich ja laser usuwanie starych blizn jest jak najbardziej możliwe.

Laserowe usuwanie blizn

Stare blizny możemy obecnie usunąć wyłącznie przy pomocy lasera, jednak jest to dosyć złożony proces, który może trwać w niektórych przypadkach dosyć długo. Jeśli chodzi natomiast o sam zabieg usuwania blizn, to o wyborze odpowiedniej metody decyduje oczywiście lekarz. W przypadku blizn przerostowych będących wynikiem przebytych zabiegów chirurgicznych lub urazów najczęściej stosuje się dermabrazję laserową polegającą na stopniowym odparowywaniu całej powierzchni blizny. Zabieg ten z reguły jest dosyć bolesny, dlatego też przed jego przeprowadzeniem konieczne jest zastosowanie znieczulenia ogólnego lub miejscowego.

Z kolei, jeśli chodzi o blizny zanikowe, to z nimi bardzo dobrze radzi sobie laser frakcyjny, który punktowo uszkadza tkankę, a na powierzchni skóry widoczne jest to jak niewielkie dziurki. W miejscach, które zostały uszkodzone, dochodzi do stopniowej odbudowy zdrowej tkanki, dzięki czemu szpecąca blizna przestaje być widoczna (w niektórych przypadkach znacząco zmniejsza swoją widoczność). Osoby, których problemem są natomiast keloidy, czyli rozrastające się poza obszar rany blizny, które są mocno unaczynione, wymagają najpierw użycia lasera barwnikowego, a następnie frakcyjnego.

logoArtykuł powstał przy współpracy z Mediderm.com.pl