Przeszczep włosów – dla kogo i kiedy się zdecydować na zabieg?
Łysienie to problem, który spotyka wielu mężczyzn. Na szczęście są skuteczne metody, która pozwalają panom zniwelowanie tego problemu. Mowa tu o zabiegu chirurgii plastycznej, jakim jest przeszczep włosów. Jest to skuteczny sposób na zagęszczenie przerzedzonych włosów na głownie. Dziś medycyna estetyczna oferuje niezwykle nowoczesne metody przeszczepu włosów.
Przyczyny łysienia
Transplantacja włosów to jeden z najskuteczniejszych sposobów na radzenie sobie z łysieniem. Choć w większości to panowie najczęściej poddają się temu zabiegowi, to jednak stosowany jest on również u pań. W przypadku mężczyzn najczęstszą przyczyną łysienia jest hormon o nazwie dihydrotestosteron. W przypadku nadwrażliwości na ten hormon panowie zaczynają tracić włosy. W takim przypadku mamy do czynienia z łysieniem androgenowym. Jeśli chodzi o kobiety to przyczyny łysienia także są natury hormonalnej.
Na czym polega transplantacja włosów?
Proces przeszczepu włosów rozpoczyna się od pobrania włosów z tych miejsc na ciele, które nie zostały objęte procesem łysienia. Może być to np. klatka piersiowa lub plecy. Kolejnym krokiem jest wszczepienie pobranych włosów w te miejsca na głownie, gdzie jest ich brak. Dziś medycyna estetyczna oferuje bardzo nowoczesne i skuteczne metody przeszczepiania włosów. Jedną z nich jest metoda FUE. Co ważne, jest to metoda niechirurgiczna. To jeden z powodów, dla którego metoda ta cieszy się tak dużą popularnością. Podczas zabiegu wykorzystuje się nowoczesny laser mikroskop, który pozwala na pobranie samych mieszków włosowych. Te następnie wszczepiane są w wyznaczone miejsca na głownie. Zabieg nie jest inwazyjny, a zatem nie pozostawia żadnych śladów. Warto wybrać renomowaną placówkę, z dużą ilością pozytywnych opinii. Dobrym przykładem jest MD Medmix, klinika specjalizująca się w przeszczepie włosów metodą FUE.
Przygotowania do zabiegu
Trzeba jednak wiedzieć, że zabiegowi przeszczepu włosów nie można podać się z miejsca. Konieczna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem. Przede wszystkim pacjent przed zabiegiem wykonać musi podstawowe badania. Mowa tu m.in. o morfologii krwi, zbadaniu poziomu glukozy we krwi czy badanie układu krzepnięcia krwi. Ważne jest także to, że przed zabiegiem pacjent musi zaprzestać spożywania preparatów zawierających minoksydyl, leków przeciwzapalnych, aspiryny oraz preparaty zawierające witaminę E oraz B. Na kilka dni przed zabiegiem pacjent musi także zaprzestać spożywania alkoholu oraz palenia papierosów.
Zalecenia po zabiegu
Ważne są także zalecenia po zabiegu, których przestrzegać musi pacjent. Po zabiegu w miejscu jego przeprowadzenia może po pojawić się obrzęk. Pacjent musi zatem stosować preparat zalecony przez lekarza. Jeśli zabieg przeprowadzony był wiosną lub latem wówczas konieczna jest ochrona głowy przed nadmiernym słońcem.