× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Ortopedia w zakresie medycyny sportowej

lekarz medycyny sportowej

Okazuje się, że gabinety lekarzy medycyny sportowej odwiedzane są tłumnie i cieszą się coraz większą popularnością nie tylko wśród profesjonalnych, zawodowych sportowców, którzy profilaktyczne badania muszą przechodzić obowiązkowo, ale również wśród amatorów, którzy dopiero rozpoczynają ścieżkę sportowych sukcesów w danej dyscyplinie, ale chcą być na to właściwie przygotowani. Wszystko dlatego, że znacznie wzrasta nasza świadomość w zakresie konieczności dbania o własne zdrowie. Zgodnie z dewizą “przezorny zawsze ubezpieczony”, poddajemy się więc kontroli lekarskiej, zdobywamy cenne wskazów, które przygotowują nas do realizowania sportowej pasji.

Co ważne, najwięcej lekarzy, dla których medycyna sportowa stała się główną dziedziną działalności zawodowej, to ci, którzy posiadają najlepsze kwalifikacje w zakresie ortopedii. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, bo przecież lekarz medycyny sportowej nie tylko potwierdza stan zdrowia sportowca czy kwalifikuje go pod względem należytej kondycji do zawodów. Bardzo często zajmuje się także leczeniem kontuzji, urazów sportowych, jak również przeprowadzaniem rehabilitacji według indywidualnych potrzeb sportowców. Należy przy tym podkreślić, że medycyna sportowa jest dostępna zarówno dla sportowców dorosłych, ale także dzieci, bo przecież sportowe pasje odkrywa się nierzadko w wieku dosłownie kilku lat. Początki są zawsze najtrudniejsze, wtedy zresztą nabawić się można największej liczby urazów czy kontuzji.

Badania ortopedyczne

Nie ma wątpliwości, że to właśnie ortopedia ma ogromny wpływ na ostateczne wyniki sportowca. Kondycja fizyczna, brak urazów, kontuzji, niepełnosprawności czy choćby chwilowych dysfunkcji jest konieczny, by każda osoba bez względu na poziom zaawansowania czy dyscyplinę sportową, mogła uprawiać ją nie tylko z sukcesem, ale też w należytym bezpieczeństwie dla własnego organizmu.

Oprócz typowych badań kontrolnych, które obejmują chociażby pomiary antropometryczne, ortopedia wykazuje ogromne znaczenie w zakresie diagnostyki kontuzji i nagłych urazów oraz ich leczenia. Wykonywane są badania rentgenowskie, tomografie, usg, badania laboratoryjne, w razie konieczności lekarz medycyny sportowej kieruje pacjenta na zabieg chirurgiczny, który dzisiaj w dziedzinie ortopedii realizowany może być przy wykorzystaniu najnowocześniejszej technologii. Odrębną, ale jakże ważną gałęzią ortopedii w medycynie sportowej jest też rehabilitacja sportowców, która przebiega poprzez pracę fizjoterapeutów.