× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Labioplastyka bez tabu

Labioplastyka - chirurg plastyczny Gdynia

W dzisiejszych czasach, każda kobieta stara się dbać o swój wygląd już nie tylko dla innych, ale także dla samej siebie i własnego komfortu. Coraz bardziej popularne stają się wszelkie zabiegi medycyny estetycznej, a także mniejsze i większe operacje plastyczne. Labioplastyka jest jednym z nich i choć z pewnością najmniej znanym, to coraz bardziej popularnym wśród płci pięknej.

Czym jest labioplastyka?

Zabieg z obszaru ginekologii estetycznej przeprowadzany w obrębie okolic intymnych, pozwalający korygować i poprawiać wygląd warg sromowych – tych mniejszych i większych to inaczej labioplastyka, która poprzez użycie odpowiedniej metody, ma zapewnić pacjentce jak najlepszy efekt, przy jak najmniejszej ilości blizn. Korektę warg sromowych mniejszych nazywamy labiominoroplastyką, natomiast warg sromowych większych o labiominoroplastyką.

Jak przebiega zabieg?

Zabieg zmniejszania warg sromowych może zostać wykonany przy pomocy skalpela, ale także laserowo lub za pomocą fal elektromagnetycznych – najbardziej odpowiednią metodę dobiera lekarz, po wcześniejszej konsultacji z pacjentką. Powiększanie polega na wstrzyknięciu pod skórę wypełniacza, którym może być naturalna tkanka tłuszczowa bezpośrednio pobrana od pacjentki lub innego wypełniacza, którym może być np. kwas hialuronowy. Problemem mogą być obie wargi sromowe, lub tylko jedna z nich, zdarza się też że przerostowi warg sromowych towarzyszy powiększony napletek łechtaczki, wtedy ze względów estetycznych i dla uzyskania satysfakcjonującego efektu zabieg labioplastyki poszerza się o tzw. hoodoplastykę, czyli plastykę napletka łechtaczki.

Labioplastyka - efekty zabiegu i metody

Obecnie najmniej inwazyjną metodą jest labioplastyka laserowa, pozwalająca na przeprowadzenie najmniej inwazyjnego zabiegu w znieczuleniu miejscowym, po którym pacjentka może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Jego długość uzależniona jest od wybranej metody oraz indywidualnych cech pacjentki. Po zabiegu zalecana jest rekonwalescencja trwająca od kilku do kilkunastu dni, unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego i współżycia, oraz zbyt obcisłej bielizny. Mogą występować niewielkie dolegliwości bólowe, oraz chwilowy obrzęk znikający w trakcje procesu gojenia. Pełny powrót do funkcjonowania oraz aktywności seksualnej możliwy jest po ok. 6 – 8 tygodniach.

Więcej o technikach zabiegowych stosowanych w labioplastyce – tych mniej i bardziej znanych, takich jak np. zabieg w wykorzystaniem noża radiofrekwencyjnego,  przeczytasz pod wskazanym adresem: https://www.chirurg-gdynia.pl/artykuly/techniki-zabiegowe-w-labioplastyce, gdzie zamieszczony został szczegółowy opis całej procedury.

Dla kogo jest przeznaczony?

Plastykę okolic intymnych może dziś niewielkim kosztem wykonać każda kobieta odczuwająca ból i dyskomfort spowodowany przerostem, asymetrią czy deformacją warg sromowych, lub po prostu niezadowolona z ich wyglądu np. po porodzie. Wskazania do wykonania labioplastyki możemy podzielić na medyczne i estetyczne, pierwsze to między innymi przerost warg sromowych powoduje bolesne otarcia i infekcje intymne, a drugi to wszelkie deformacje będące powodem kompleksów i dyskomfortu psychicznego. Labioplastyka służy nie tylko poprawie wyglądu i komfortu, ale także może pomóc w utrzymaniu prawidłowej higieny i poprawie życia seksualnego.