× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Kiedy może pojawić się nadwrażliwość zębów i jak sobie z nią poradzić?

nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwość zębów jest poważnym problemem, który pojawia się u wielu osób. Jej wystąpienie może wynikać z nieprawidłowej higieny, a także uwarunkowań genetycznych. Jak walczyć z nadwrażliwością zębów i zadbać o ich zdrowie?

Z czego wynika nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwość zębów może być wynikiem wielu czynników. Mowa tu m.in. o:

  • ubytkach próchnicowych,
  • wadach zgryzu,
  • bruksizmie,
  • nieodpowiedniej diecie.

Nadwrażliwość zębów może pojawić się także po zabiegach stomatologicznych, np. po wybielaniu. Niektóre osoby mają znacznie większą tendencję do występowania tego typu zmian, co wynika z genetyki. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwalają na poradzenie sobie z nadwrażliwością zębów.

Czym objawia się nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwe zęby reagują na zimno, ciepło, produkty słodkie czy kwaśne. Niekiedy ból pojawia się nawet po delikatnym dotknięciu włosiem szczoteczki. Jeśli odczuwasz takie dolegliwość, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Specjalista może zalecić stosowanie konkretnych preparatów, a także sprawdzić, skąd wynika nadwrażliwość u danej osoby.

Jak leczyć nadwrażliwe zęby?

Jeśli dana osoba ma ubytki zębów wpływające na występowanie nadwrażliwości, sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest ich uzupełnienie. Taki zabieg wykonuje stomatolog. Wypełnia on ubytki, zabezpiecza szyjki czy nadbudowuje korony. Specjalista może też przeprowadzić fluoryzację. 

mężczyzna z nadwrażliwością zębów

Pielęgnacja domowa nadwrażliwych zębów

Na rynku znaleźć można specjalne preparaty pozwalające na radzenie sobie z nadwrażliwością zębów. Nawilżają dziąsła, wzmacniają szkliwo i pozwalają na radzenie sobie ze stanami zapalnymi w obrębie jamy ustnej. Takie produkty pozwalają też na usuwanie płytki nazębnej, która odpowiada za powstawanie nadwrażliwości.

Preparaty na nadwrażliwość zębów to zarówno pasty, jak i płyny do płukania czy specjalne żele. Warto zaopatrzyć się też w szczoteczkę o miękkim włosiu. Na rynku znaleźć można całe serie preparatów i akcesoriów tego typu, dlatego wybór staje się bardzo łatwy – mówi specjalista z firmy SUNSTAR oferującej produkty do pielęgnacji nadwrażliwych zębów.

Ważne, by preparaty na nadwrażliwe zęby zawierały wapń, fluor i potas. Składniki te odpowiadają bowiem za wzmacnianie szkliwa.

Jak zapobiegać nadwrażliwości zębów?

Sposobami na nadwrażliwość zębów na zimno i ciepło może być też wyeliminowanie czynników drażniących. Mowa tu o ograniczeniu spożywania słodyczy i napojów gazowanych. Lepiej też unikać wybielania, które może zaognić problem. Niezwykle ważna jest codzienna, dokładna higiena jamy ustnej.

Dobrym pomysłem może być też regularne odwiedzanie stomatologa. Specjalista może szybko zauważyć pierwsze objawy nadwrażliwości i innych chorób. Pozwala to na wdrożenie leczenia, zapobiegając poważniejszym problemom.

Szczoteczki do wrażliwych zębów

Nadwrażliwe zęby wymagają stosowania odpowiednich szczoteczek. Powinny mieć one miękkie włosie, które nie drażni szkliwa. Warto korzystać z nich w zestawie z nicią dentystyczną. Miękkie włoski mogą bowiem powodować problem z dotarciem do przestrzeni międzyzębowych, dlatego warto uzupełnić je nicią. Na rynku istnieją też specjalne silikonowe szczoteczki do czyszczenia trudno dostępnych miejsc.