× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Katar sienny – czym jest i jakie są jego przyczyny?

katar sienny

Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, jest stosunkowo powszechną dolegliwością sezonowo nasilającą występowanie w okresie od wiosny do jesieni. Jest reakcją organizmu na pyłki kwiatów i traw, oraz jesienią na zarodniki grzybów. Znane i wcale nie tak rzadkie są również przypadki kataru siennego całorocznego, kiedy to przyczyną jest alergia na kurz, lub sierść zwierząt domowych, na przykład psa.

Predyspozycje do kataru siennego są uwarunkowane genetycznie, jeśli więc mamy w rodzinie osoby cierpiące na astmę, bądź alergików – jesteśmy w grupie ryzyka.

W przypadku, gdy podejrzewamy u siebie katar sienny, powinniśmy udać się do lekarza alergologa. Nie należy lekceważyć schorzenia radząc sobie wyłącznie domowymi sposobami, bowiem nie leczony katar sienny może w rezultacie doprowadzić do zachorowania na astmę.

Na katar sienny często cierpią dzieci. Szacunkowe dane wskazują, że około 20% małych chłopców i dziewcząt cierpi na katar sienny. W ich przypadku przebieg schorzenia jest nawet bardziej uciążliwy, niż w przypadku dorosłych. Towarzyszy mu kaszel, wysypka, zapalenie zatok i przerost migdałków. Dzieci cierpiące na katar sienny często są zdekoncentrowane.

Objawami kataru siennego u dorosłych są: wodnista wydzielina z nosa, zapalenie spojówek i światłowstręt. Pojawia się też zatkany nos, czasem nawet napady astmatyczne.

Można śmiało powiedzieć, że przypadków kataru siennego zarówno wśród dzieci jak i wśród dorosłych w ostatnich latach notuje się coraz więcej.

Jak leczyć katar sienny

Leczenie kataru siennego polega przede wszystkim na podawaniu leków antyhistaminowych, oraz wziewnej postaci kortykosteroidów. Możliwa jest również szczepionka zawierająca pewną dawkę alergenów, popularnie nazywana odczulaniem. Warto zdecydować się na odczulanie, w przypadku chorych na astmę oskrzelową atopową w jej wczesnym stadium, atopowe zapalenie skóry jak również uczulenie na kortykosteroidy w aerozolu.

1 thought on “Katar sienny – czym jest i jakie są jego przyczyny?

  1. Nie należy lekceważyć schorzenia radząc sobie wyłącznie domowymi sposobami, bowiem nie leczony katar sienny może w rezultacie doprowadzić do zachorowania na astmę.

Comments are closed.