× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Trądzik – zmora nie tylko nastolatków

trądzik

Trądzik pospolity to najczęściej występująca choroba skóry. Dotyka najczęściej ludzi młodych, w wieku dojrzewania. Szacuje się że problem dotyczy około 85% chłopców i 80% dziewcząt. Mimo, że uważany jest za chorobę dotyczącą nastolatków, na trądzik pospolity zapadają również ludzie dorośli – około 8% kobiet i mężczyzn w wieku 35 – 45 lat.

Trądzik objawia się w postaci zaskórników – otwartych lub zamkniętych, cyst i ropnych torbieli umieszczonych najczęściej w tych partiach twarzy, gdzie skóra wytwarza najwięcej łoju.

Zmiany powstają w wyniku zatkania porów skórnych z jednoczesną nadprodukcją sebum. Przyczyną tego są zmiany hormonalne, niewłaściwa dieta a czasem długotrwały, intensywny stres.

Jak pozbyć się trądziku

W walce z trądzikiem pospolitym dużą rolę odgrywa odpowiednia dieta. Rezygnując z potraw bardzo pikantnych, smażonych i tłustych, znacznie podnosimy szanse na pozbycie się problemu.

Niestety w dobie popularności fast-foodów, zwłaszcza wśród nastolatków, trudno jest zmienić nawyki. Zwłaszcza, że niezdrowe, wysoko przetworzone jedzenie jest wszędzie – łatwo dostępne i w zasięgu. W sam raz dla ludzi zabieganych.

Oczywiście niebagatelną rolę odgrywa właściwa pielęgnacja skóry narażonej na trądzik. W przypadku nastolatków, zaleca się stosowanie serii kosmetyków przeznaczonych specjalnie dla młodej cery.

Kiedy trądzik już się pojawi, w żadnym wypadku nie należy próbować usuwać wyprysków samodzielnie, na przykład przez wyciskanie. Pogłębia to stan zapalny w okolicach zmiany i prowadzi do auto zakażenia innych rejonów twarzy. Nie jest też dobrym pomysłem smarowanie twarzy spirytusem, czy innym środkiem drastycznie wysuszającym. W ramach działań obronnych skóra zacznie wytwarzać jeszcze więcej łoju i problem zamiast zniknąć jeszcze się nasili.

Wskazana jest cierpliwość i normalna pielęgnacja odpowiednimi środkami.  Zmiany z czasem same ulegają wysuszeniu i znikają. Jeśli jednak występowanie wyprysków bardzo negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, warto jest zasięgnąć porady dermatologa.

1 thought on “Trądzik – zmora nie tylko nastolatków

  1. Niestety w dobie popularności fast-foodów, zwłaszcza wśród nastolatków, trudno jest zmienić nawyki. Zwłaszcza, że niezdrowe, wysoko przetworzone jedzenie jest wszędzie – łatwo dostępne i w zasięgu. W sam raz dla ludzi zabieganych.

Comments are closed.