× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Kaszel palacza – czy można go złagodzić?

kaszel palacza

Na opakowaniach papierosów od kilku lat obowiązkowo znajdują się ostrzeżenia o chorobach, które może wywołać palenie tytoniu. Rak krtani, rak płuc, niepłodność – te choroby mogą spotkać, ale nie zawsze spotykają palacza.

Jest jedna dolegliwość, której doświadcza każdy palacz – uporczywy kaszel.

Kaszel palacza – co go powoduje?

Kaszel palacza jest efektem długotrwałego palenia wyrobów tytoniowych. Co tak naprawdę zachodzi w organizmie palacza, że pojawia się ta uciążliwa dolegliwość?

Drogi oddechowe są pokryte mini rzęskami, które mają za zadanie oczyszczać powietrze w drodze do płuc z cząsteczek kurzu, śluzu i innych zanieczyszczeń. Wdychanie dymu papierosowego spowalnia i upośledza działanie tego mechanizmu. W płucach zalega śluz oblepiający drzewo oskrzelowe – właśnie on powoduje kaszel palacza.

Początkowo kaszel jest suchy, drażniący, z czasem służy pozbyciu się wydzieliny. Palacze, których kaszel powraca już od jakiegoś czasu odkrztuszają podczas kaszlu flegmę. Zdarza się to zwłaszcza rano, tuż po przebudzeniu.

Jakie choroby mogą towarzyszyć kaszlowi?

Kaszel dotyka każdego palacza, dlatego nie zawsze pamiętamy, że może być objawem poważnych chorób, takich jak rak płuc, rozedma, czy POChP. Również przewlekłe zapalenie oskrzeli oraz wiele chorób sercowo-naczyniowych może być skutkiem długotrwałego palenia tytoniu. Dlatego właśnie palacze powinni regularnie poddawać się kontrolom lekarskim.

Jak pozbyć się kaszlu palacza?

Najprostsze i najskuteczniejsze rozwiązanie nasuwa się samo – rzucić palenie.

W początkowym okresie, tuż po odstawieniu papierosów, dolegliwość może się nawet nasilić, ale w miarę upływu czasu organizm oczyszcza się i napady kaszlu przestają się pojawiać.

Dopóki jednak tkwimy w nałogu, warto przynajmniej próbować sobie radzić z kaszlem palacza. Służą temu dostępne w aptekach leki łagodzące kaszel, często w postaci syropów i ziół. Substancje które nam pomogą to na przykład wyciąg z prawoślazu i porostu islandzkiego.

1 thought on “Kaszel palacza – czy można go złagodzić?

  1. W początkowym okresie, tuż po odstawieniu papierosów, dolegliwość może się nawet nasilić, ale w miarę upływu czasu organizm oczyszcza się i napady kaszlu przestają się pojawiać.

Comments are closed.