× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Czerwony język – co dzieje się z organizmem?

czerwony język

Zdrowy ludzki język ma naturalne, lekko różowe zabarwienie. Kiedy dzieje się coś złego w ludzkim organizmie, niemal zawsze pojawiają się zmiany na języku – nalot o różnym zabarwieniu, lub czerwony język to sygnał choroby.

Co może oznaczać czerwony język

Jeśli czerwone zmiany mają postać wysypki, możemy mieć do czynienia ze szkarlatyną, inaczej płonicą. Choroba ta częściej dotyka dzieci i ma szereg charakterystycznych objawów.

Obok czerwonego języka towarzyszą jej zmiany w gardle, łącznie  z anginą, oraz wysoka gorączka.

 Czerwony język pojawia się również przy odrze, niezwykle zakaźnej chorobie wieku dziecięcego. W przypadku odry, czerwonemu językowi towarzyszy wysypka, stany zapalne górnych dróg oddechowych, apatia, jadłowstręt, a w niektórych przypadkach tachykardia i objawy zapalenia płuc.

Kolejną chorobą, której towarzyszy czerwony język, jest choroba Kawasakiego, która podobnie jak odra, zalicza się do chorób wieku dziecięcego. Dotyka głównie chłopców w wieku poniżej pięciu lat. Powoduje zmiany zapalne naczyń wieńcowych małych i średnich oraz niedokrwienie mięśnia sercowego.

Przyczyną czerwonego języka bywają też choroby jamy ustnej.

Nie lekceważmy czerwonego języka

Nie należy lekceważyć żadnych zmian na języku. Bez względu na to czy to nalot, wysypka, czy innego rodzaju zmiany, należy to skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu. Szczególnie ważne jest to w przypadku dzieci. Czerwony język zwiastuje bowiem wiele chorób wieku dziecięcego, które nieprawidłowo leczone domowymi sposobami, mogą mieć wiele groźnych powikłań, które czasem odzywają się dopiero w wieku dojrzewania, lub później.

Sam w sobie czerwony język nie jest chorobą, więc trudno mówić o sposobach, bądź lekach, które pomagają pacjentom pozbyć się tej przypadłości. Należy zdiagnozować, a następnie wyleczyć  chorobę, która powoduje zmianę zabarwienia języka, bądź powstawanie nalotu. To w zasadzie jedyny skuteczny sposób na pozbycie się czerwonego języka.

1 thought on “Czerwony język – co dzieje się z organizmem?

  1. W przypadku odry, czerwonemu językowi towarzyszy wysypka, stany zapalne górnych dróg oddechowych, apatia, jadłowstręt, a w niektórych przypadkach tachykardia i objawy zapalenia płuc.

Comments are closed.