× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Jak traktować osobę, której doskwiera egzema?

egzema

Choroby skóry często spotykają się z nieprzychylnymi reakcjami społeczeństwa. Osoby nimi dotknięte muszą nie tylko poradzić sobie z problemami zdrowotnymi, ale także z nieustannymi pytaniami odnośnie rozmaitych zmian na ich ciele. Co to jednak konkretnie jest egzema?

Wstydliwy problem

Jest to nic innego jak trudne do wyleczenia zmiany skórne. Przyjmują one różną postać, nie tylko wykwitów, ale także grudek wysiękowych i pęcherzyków. Towarzyszy im najczęściej nieustanne swędzenie, jednakże drapanie zmian powoduje jedynie zaostrzenie stanu chorobowego. Egzema potrafi szybko zniknąć, ale może też utrzymywać się dosyć długo. Najczęściej zdarzają się przypadki, gdzie okresowo następuje po sobie zaostrzenie i złagodzenie objawów. Może mieć na to wpływ wiele czynników, na przykład pora roku. Wynika to między innymi z tego, że wiele osób jest uczulonych na pyłki roślin, jakie kwitną w konkretnych miesiącach. Często zdarza się również wyprysk kontaktowy, jaki potrafi wywołać ekspozycja na konkretny alergen, na przykład perfumy, szampon, czy dezodorant.

Jak traktować przyjaciół z egzemą?

Choroba ta jest nie tylko dokuczliwa, ale może również powodować zawstydzenie. Zdarza się tak najczęściej, gdy pojawia się w bardzo widocznych miejscach, trudnych do zakrycia, takich jak dłonie, szyja i twarz. Ponadto wywołuje nieustanny świąd, w efekcie którego rodzi się ciągłe rozdrażnienie i bezsilność. Łatwo więc wywnioskować, że osoba, której doskwiera egzema, może zachowywać się czasem nieco zbyt nerwowo, co niekoniecznie musi wynikać z jej usposobienia. Warto traktować ją z wyrozumiałością. Niezbyt taktowne jest zwracanie uwagi na zmiany skórne, ponieważ może to sprawić choremu przykrość, nawet jeśli tego nie okaże.

Czy istnieje jakiś sposób leczenia?

Każdy przypadek jest inny i wymaga konsultacji z lekarzem, aby dopasować indywidualny plan leczenia. Odpowiednie zdiagnozowanie przyczyny wyprysku jest podstawą do wyeliminowania alergenów, jakie go wywołały, co na przykład może się wiązać ze zmianą proszku do prania. Często stosuje się rozmaite maści, zawierające między innymi steroidy, retinoidy, czy też leki przeciwalergiczne. Czasem istnieje potrzeba podania antybiotyków lub substancji przeciwgrzybiczych. O tym wszystkim decyduje oczywiście dermatolog. Nie jest jednak łatwe dobranie idealnej metody leczenia, często się to niestety nie udaje. Egzema przeważnie powraca, gdy już zostanie zaleczona i już zniknie na jakiś czas, a jej nowa postać może wymagać zastosowania innych środków i preparatów.