× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Dlaczego warto wybrać się do ginekologa?

ginekolog

Każda kobieta powinna regularnie wykonywać badania ginekologiczne w celach profilaktycznych. I dotyczy to kobiet w każdym wieku. Podczas badań ginekolog z jednej strony jest w stanie pomóc kobiecie w przypadku drobnych infekcji, ale co ważne, podczas badań ginekologicznych możliwe jest zdiagnozowanie poważnych schorzeń i chorób żeńskich narządów płciowych. Dotyczy to także chorób nowotworowych.

Kiedy należy udać się do ginekologa?

Powodów i wskazań do wizyty w gabinecie ginekologicznym jest wiele. Przede wszystkim wymienić można tu takie objawy jak ból w podbrzuszu, bolesne i obfite miesiączki bądź nieregularne cykle, upławy, świąt oraz pieczenie pochwy, ból piersi, ból podczas stosunku seksualnego czy suchość w pochwie. Dodatkowo do ginekologa wybrać się powinno także w przypadku problemów z zajściem w ciążę lub kiedy zauważy się objawy zajścia w ciążę, w przypadku kiedy chce się podjąć antykoncepcję hormonalną lub kiedy zauważy się skutki uboczne jej stosowania oraz w przypadku pojawienia się objawów okołomenopauzalnych. Jak zatem widać wskazań do wizyty u ginekologa jest naprawdę wiele. Żadnego z nich nie można bagatelizować.

Cytologia – podstawowe badanie ginekologiczne

Podstawowym badaniem ginekologicznym jest badanie cytologiczne. Jest to badanie pozwalające na wykrycie zmian nowotworowych oraz nowotworu we wczesnym stadium. Samo badanie polega na pobraniu przez lekarza materiału z szyjki macicy. Zaleca się, aby badanie cytologiczne kobiety wykonywały regularnie przynajmniej co 3 lata. Najlepiej jednak, aby w celach profilaktycznych, wykonywać cytologię wraz z badaniem USG oraz badaniem piersi raz do roku.

Badanie kolposkopowe

Rak szyjki macicy często nazywany jest cichym zabójcą kobiet. Na świecie aż pół miliona kobiet rocznie dowiaduje się, że choruje na raka szyjki macicy. Dlatego tak ważne są ginekologiczne badania profilaktyczne i właściwa diagnostyka. W tym przypadku ważne jest, aby regularnie wykonywać badanie kolposkopowe. To proste badanie pozwala na wykrycie przedklinicznych postaci raka szyjki macicy. Trzeba wiedzieć, że wykrycie wspomnianych postaci raka szyjki macicy dzięki kolposkopii oznacza 100% wyleczalność! Samo badanie polega na obejrzeniu przez ginekologa powierzchni szyjki macicy, jej dolnej części kanału oraz sromu i pochwy za pomocą kolonoskopu.

Badanie USG

Profilaktyka ginekologiczna to także badanie USG przezpochwowe. Dzięki badaniu możliwe jest uzyskanie pełnego obrazu wewnętrznych narządów rodnych kobiety. Pozwala to na wykrycie wielu nieprawidłowości oraz ewentualnych schorzeń. Badanie USG wykonywane powinno być co roku. Częściej jeśli kobieta zauważy u siebie wszelkie zaburzenia w pracy narządów rodnych. Regularne wykonywanie badania USG to najskuteczniejszy sposób na wykrycie różnego rodzaju nieprawidłowości, w tym także nowotworowych, w obrębie narządów rodnych kobiety.

Niezbędna badania ginekologiczne wykonasz u naszego partnera – https://gzmedica.pl/