× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Jak sobie radzić z łuszczycą głowy?

łuszczyca

Łuszczyca owłosionej skóry głowy nazywana jest również łuszczycą łojotokową, chociaż termin ten dotyczy również innych obszarów skóry o dużej gęstości gruczołów łojowych: za uchem, fałdami nosowo-wargowymi, klatką piersiową i okolicą międzyłopatkową. Jak sobie radzić z łuszczycą głowy? Przede wszystkim należy udać się do dermatologa, aby uzyskać diagnozę potwierdzającą to schorzenie.

Choroba najpierw objawia się złuszczaniem przypominającym łupież. Pojawieniu się blaszek towarzyszy swędzenie, a skóra w tym obszarze pokryta jest srebrzystymi łuskami. Ważne jest, aby przy łuszczycy, nawet przy wyraźnym procesie zapalnym, nie dochodziło do wypadania włosów, co jest cechą charakterystyczną tej choroby.

Jak sobie radzić z łuszczycą głowy?

W niektórych typach łuszczycy płytki są czerwonawe lub nawet fioletowe, w innych wyglądają jak pęcherze z przezroczystym płynem. Choroba charakteryzuje się przewlekłym postępującym przebiegiem: okresy zaostrzeń są zastępowane okresami remisji, kiedy objawy ustąpią, ale zwykle nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie wszystkich objawów choroby.

Udając się do dermatologa, trzeba liczyć na złożoną kurację. Jak sobie radzić z łuszczycą głowy za pomocą farmaceutyków? Leki zewnętrzne w leczeniu łuszczycy skóry głowy przeznaczone są do bezpośredniego stosowania na zmieniony chorobowo obszar skóry głowy i dobierane są indywidualnie.

Leki hormonalne na łuszczycę głowy

Leki na bazie hormonów steroidowych mogą szybko złagodzić stany zapalne i swędzenie. W przeciwieństwie do sterydów o działaniu ogólnoustrojowym (stosowanych w postaci tabletek lub zastrzyków w ciężkich postaciach łuszczycy) takie maści i kremy nie mają wyraźnych skutków ubocznych na organizm.

Jednak ich regularne stosowanie może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie skóry, ponieważ w miejscu zastosowania często ulega odbarwieniu, staje się cienka i podatna na wtórne infekcje, co znacznie komplikuje leczenie. Przy dłuższym stosowaniu miejscowe steroidy mogą powodować zespół odstawienia, gdy po usunięciu zaostrzenia i odstawieniu leku choroba powraca z nową siłą i jeszcze wyraźniejszymi objawami.

Niehormonalne kremy i maści do leczenia łuszczycy skóry głowy

Możliwe jest poprawienie stanu skóry głowy przy łuszczycy bez uciekania się do leków hormonalnych. Kremy, maści i szampony z tej grupy bazują na substancjach czynnych o działaniu przeciwzapalnym, zwężającym naczynia krwionośne, łagodzącym i nawilżającym: pirytionian cynku, kwas salicylowy i inne. Ich stosowanie jest korzystne niezależnie od stadium choroby, zmniejszają powstawanie płytki, łuszczenie się, swędzenie i stan zapalny. Stopień skuteczności i bezpieczeństwa niehormonalnych kremów i maści zależy od głównego składnika aktywnego.

Jak sobie radzić z łuszczycą głowy za pomocą kosmetyków?

Osoby od dłuższego czasu cierpiące na łuszczycę skóry głowy często sięgają po kosmetyki mające na celu poprawę wyglądu skóry, ale bez działania leczniczego. Mowa o wszelkiego rodzaju szamponach i olejkach, które mają łagodzić podrażnienia, zmiękczać skórę i zmniejszać łuszczenie się płytki. Nie sposób ocenić rzeczywistej skuteczności takich środków, zwłaszcza gdy są one stosowane w połączeniu z terapią przepisaną przez lekarza.

Szampony na łuszczycę

Do pielęgnacji skóry głowy stosuje się różne szampony zawierające kwas salicylowy, mocznik, żywicę i kortykosteroidy. Szampony z żywicy zmniejszają łuszczenie się, nawilżają, zapobiegają zgrubieniu i zmniejszają swędzenie. Szampony z kwasem salicylowym pomagają zmiękczyć skórę głowy i usunąć płatki.

Szampony zawierające kortykosteroidy są używane przez krótki czas w celu zmniejszenia obrzęku lub zaczerwienienia. Olejek z drzewa herbacianego ma właściwości antyseptyczne. Szampony na jego bazie zwalczają łuszczycę skóry głowy.

Dieta na łuszczycę

Łuszczyca wiąże się z problemami z metabolizmem lipidów (tłuszczów), węglowodanów (cukier), a czasem glutenu (zboża), spowodowanych wrodzonymi zmianami metabolizmu (zaburzenia genów). Jeśli cechy czynności organizmu, trawienia i metabolizmu nie są badane, zaleca się spożywanie małych porcji, co najmniej 4 razy dziennie.

Zaleca się stosowanie nienasyconych kwasów tłuszczowych (Omega-3 itp.), witamin z grupy B, witaminy D. W przypadku łuszczycy głowy nie należy spożywać łatwo przyswajalnych węglowodanów tzn. białego pieczywa, ziemniaków. Alkohol, nikotyna i konserwanty uszkadzają florę przewodu pokarmowego, do jego pielęgnacji zaleca się umiarkowane spożycie bakterii probiotycznych lub probiotyków (kultury organizmów żywych, które mają korzystny wpływ na przewód pokarmowy).

Więcej informacji znajdziesz na centrumluszczycy.pl/