× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Pokrzywa – chwast czy lek?

pokrzywa

Pokrzywy nie trzeba przedstawiać, bo z jakiegoś powodu upodobała sobie miejsca wokół ludzkich siedzib. Na urodzajnej, zasobnej w azot glebie dorasta do wysokości 1 m i poprzez podziemne rozłogi szybko się rozrasta. Traktowana jak uciążliwy chwast jest cenną rośliną leczniczą, która niejednego postawiła na nogi. Co mówią o niej zielarze?

Dlaczego pokrzywa parzy?

Cała pokrzywa pokryta jest włoskami wypełnionymi kwasem mrówkowym i histaminą. Są dość kruche i przy dotknięciu, na przykład ręką, łatwo się łamią, wydzielając parzące związki. Dochodzi do miejscowego przekrwienia skóry i pojawia się pieczenie. Cenią to sobie pacjenci z bólami reumatycznymi i artretycznymi, którzy raportują zmniejszenie dolegliwości bólowych spowodowanych chorobą. Mechanizm działania pozostaje nieznany, ale to rzeczywiście pomaga, co zostało potwierdzone w badaniu, które trafiło na łamy prestiżowego The Lancet.

Co jest w tej pokrzywie?

Właściwości lecznicze posiadają nie tylko liście, ale i korzenie. Cała roślina jest bogata w sole mineralne, w tym w żelazo. Warto przypomnieć, że niedobory żelaza, podobnie jak jodu, są dziś powszechne. Zmagasz się z ciągłym zmęczeniem, bladością skóry, a twoje włosy i paznokcie są kruche i łamliwe? To może być za mało żelaza.

Liście pokrzywy są też bogate w witaminę C, K, B2 oraz kwas pantotenowy, flawonoidy, garbniki, chlorofil, kwasy organiczne, sole mineralne i nieznane bliżej związki, które podnoszą odporność na infekcję.

Pokrzywa – na co działa?

Ze względu na wysoką zawartość soli mineralnych, w tym pierwiastków śladowych i witamin, pokrzywa doskonale uzupełnia niedobory i działa wzmacniająco. Zarówno liście, jak i korzenie wykazują właściwości moczopędne, a także rozkurczowe na ściany naczyń krwionośnych, i obniżają ciśnienie krwi. Dzięki wysokiej zawartości żelaza pokrzywa działa krwiotwórczo i zaleca się ją przy anemii. Pobudza wydzielanie soku trawiennego i ułatwia trawienie. Obniża poziom cukru we krwi i sprawdza się jako lek pomocniczy w początkach cukrzycy. Zmniejsza stany zapalne i zapobiega drobnym krwawieniom w przewodzie pokarmowym, pomaga przy biegunkach. Stosowana zewnętrznie na skórę głowy pobudza porost włosów, leczy łupież i łojotok, a przyjmowana wewnętrznie zapobiega wypadaniu włosów.

Jak stosować?

Pokrzywę pije się w postaci naparu, odwaru, można też gotować ją jak szpinak, a młode listki dodawać do sałat. Sok wyciśnięty z młodych pędów pokrzywy uzupełnia wiosenne niedobory. Jest zupełnie bezpieczny do stosowania przez ciężarne i karmiące matki, co więcej, wpływa korzystnie na ilość wydzielanego przez karmiącą mleka. Takie to ziółko, pomaga każdemu!

Pokrzywę w formie herbaty i ekstraktu znajdziesz w sklepie internetowym https://soul-farm.pl/.