× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Depresja – powszechna choroba cywilizacyjna

depresja

Czy wiesz, że depresję odnotowuje się w blisko 850 tysięcy przypadków każdego roku i to na terenie jedynie samej Polski? Cierpią na nią osoby w różnym wieku, o różnym statusie majątkowym, prowadzący różny poziom życia. Co więcej, depresja dotyka osoby z różnym temperamentem, o różnych cechach charakteru, jednak częściej rozpoznawana jest u kobiet. Nie ma wątpliwości, że to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób cywilizacyjnych.

Depresja – objawy

Negatywna samoocena, obniżone samopoczucie, brak energii, senność, ciągłe zmęczenie, brak aktywności fizycznej, brak koncentracji uwagi, problemy z pamięcią, brak sprawności intelektualnej, zaburzenia snu, brak apetytu, poczucie winy, myśli samobójcze, to główne symptomy depresji, które mogą pojawiać się samodzielnie albo w grupach, w różnym natężeniu, bo wszystko zależy tutaj od indywidualnych predyspozycji chorego.

Najczęściej sam chory nie zauważa zmian, natomiast to jego bliscy stają się zaniepokojeni wycofanych zachowaniem. Okazuje się, że do specjalisty chorego na depresję kieruje właśnie rodzina. Pomocny staje się przede wszystkim psycholog. Konstancin i inne podwarszawskie miejscowości na szczęście dysponują wystarczającą liczbą gabinetów. To ten medyk diagnozuje chorego i kieruje go na profesjonalną terapię. Taką nierzadko prowadzi także psychiatra. Konstancin również takowych posiada.

Dlaczego mamy depresję?

Przyczyny są bardzo różne. Można mówić o załamaniu nerwowym i jego konsekwencjach, zawodzie miłosnym, niepowodzeniach w życiu zawodowym. Dzisiaj depresja coraz częściej wywołana jest ciągłym pośpiechem, „wyścigiem szczurów”, życiem pod presją czasu i stresu. Depresja pojawia się też wraz z diagnozami ciężkich chorób, na przykład nowotworowych albo utracie osób bliskich. Jest efektem niekorzystnych czynników, z jakimi zmagamy się w naszym życiu.

Jak leczyć depresję?

Leczenie powinno przebiegać kilkutorowo. Przede wszystkim zaleca się terapię u profesjonalnych psychologów bądź psychiatrów. Włącza się także farmakoterapię. Pamiętajmy, że depresja to groźna, podstępna i wyniszczająca cały organizm choroba, z którą walczy się długo, nawet kilka lat. Co więcej, depresja niestety lubi powracać, więc pacjent musi być pod stałą kontrolą lekarską. Przede wszystkim nie należy bagatelizować jej objawów i rozpocząć leczenie we wstępnej fazie, zanim dojdzie do tragedii.