× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Cystoskopia – czym jest i jak wygląda zabieg?

cystoskop

Wziernikowanie pęcherza moczowego (cystoskopia) stosuje się w diagnostyce oraz leczeniu chorób układu moczowego. Badanie to jest niezbyt przyjemne, a jednak bardzo istotne, szczególnie u osób regularnie chorujących na choroby układu moczowego. W dzisiejszym wpisie powiemy dokładnie czym jest cystoskopia oraz jak wygląda zabieg.

Wskazania do wykonania zabiegu

Głównymi wskazaniami do wykonania zabiegu jakim jest cystoskopia Śląsk są długotrwałe choroby układu moczowego, szczególnie niereagujące na leczenie dolegliwości bólowe czy też infekcje układu moczowego.

Badanie to wykonuje się również w przypadku krwiomoczu, w celu potwierdzenia lub też wykluczenia nowotworu pęcherza moczowego. Cystoskopia jest również niezbędna przy kamicy moczowej oraz podrażnieniach układu moczowego po operacji.

Jak przebiega badanie cystoskopowe?

Cystoskopia wykonywana jest za pomocą specjalistycznego urządzenia, nazywanego cystoskopem. Występuje on w dwóch formach:

  • giętkiej – stosowany w przypadku konieczności znalezienia przyczyny niepokojących objawów ze strony układu moczowego,
  • sztywnej – używany w celu diagnostyki kamieni, guzów oraz innych, koniecznych do usunięcia zmian.

Zabieg rozpoczyna się od dezynfekcji ujścia cewki moczowej. Następnie, pęcherz zostaje wypełniony wodą lub roztworem soli fizjologicznej. Kolejny krok to wprowadzenie cystoskopu do cewki moczowej, w celu diagnozy zmian w dolnych drogach moczowych.

Przygotowanie do zabiegu

W przypadku zwiększonego ryzyka zakażenia dróg moczowych, na dwa dni przed zabiegiem pacjentowi podaje się zapobiegawczo leki przeciwbakteryjne.

Przed samym zabiegiem należy dokładnie umyć okolice krocza oraz cewki moczowej. Do badania jakim jest cystoskopia należy być na czczo – to dlatego, że jest ono wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Przed samym badaniem pacjent powinien oddać mocz, w celu opróżnienia pęcherza.

Możliwe powikłania

Cystoskopia Śląsk to bezpieczne badanie, jednak wiąże się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Mogą być związane zarówno z zastosowaniem znieczulenia, jak i mieć charakter urologiczny.

Po zabiegu może pojawić się uczucie parcia na pęcherz, krwiomocz, pieczenie cewki moczowej czy też zakażenie układu moczowego. Są to normalne objawy, które zazwyczaj ustępują samoistnie. W celu wyeliminowania dyskomfortu po zabiegu zaleca się przyjmowanie większej ilości płynów. W większości przypadków lekarz zaleci również stosowanie środków antybakteryjnych.

Warto wspomnieć również, że u mężczyzn, cystoskopia może doprowadzić do zatrzymania moczu. W takim przypadku, konieczne jest założenie cewnika do pęcherza na kilka dni.

Do możliwych skutków ubocznych związanych z podaniem znieczulenia zalicza się między innymi: nudności, bóle głowy, wymioty.