× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Bostonka – przyczyny, objawy, leczenie

bostonka

Wysypka na skórze oraz w jamie ustnej dziecka? Może zlokalizowana w innych miejscach? Do tego wysoka gorączka? Twoje dziecko nie musi mieć ospy. To może być bostonka! 

Bostonka – co to za choroba? 

Bostonka lub inaczej choroba bostońska to nic innego jak zakażenie wywołane wirusami Coxsackie z grupy enterowirusami. Bardzo łatwo pomylić można ją z ospą wietrzną, ponieważ ma bardzo podobne objawy takie jak wysypka. Najbardziej właściwym określeniem na to schorzenie jest choroba dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), czasem jednak dotyczy także narządów płciowych i pośladków. Bostonka jest chorobą, która dotyka najczęściej niemowlęta i dzieci, ale zdarza się, że dorośli także na nią chorują. Szczególnie powinny uważać kobiety w ciąży, ponieważ choroba tą wiązać się może z wyższym prawdopodobieństwem poronienia lub jeśli bedzie przebiegać w I trymestrze może spowodować wady w rozwoju płodu. Największe ryzyko zachorowania występuje wiosną oraz jesienią.

Jak można się zarazić bostonką?

Jako że jest to choroba zakaźna, najczęściej dochodzi do zarażenia poprzez bezpośredni kontakt z wydzielinami lub wydalalinami osoby chorej lub po prostu poprzez drogą kropelkową. Należy więc zachowywać maksymalną higienę rąk po korzystaniu z toalety lub po przewijaniu dziecka. Największe ryzyko zakażenia mają dzieci, które uczęszczają do żłobka bądź przedszkola – przebywają tym samym w dużych grupach. 

Bostonka – objawy: 

  • wysoka gorączka – powyżej 39 stopnii,
  • wysypka pęcherzykowata – szczególnie na dłoniach, stopach lub w jamie ustnej, może pojawić się różnież na narządach płciowych, kolanach, łokciach itd.,
  • biegunka,
  • wymioty,
  • ból podaczas połykania.

Bostonka – leczenie: 

Leczenie w przypadku tej choroby polega głównie na łagodzeniu jej objawów, ponieważ zwykle samoistnie ustępuję po około tygodniu od wystąpienia pierwszych objawów. Oprócz leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych, stosować można również płukanki do jamy ustnej, które znieczulają miejsca o natężonej sile bólu. Należy pamiętać o właściwej ilości podawanych płynów oraz o odpoczynku. 

Informacje na temat choroby znajdziesz na etwojfarmaceuta.pl