× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Czy warto wspomagać się suplementami diety? Jak one działają?

suplementy diety

Z dbałości o swoje zdrowie bardzo często sięgamy po dostępne bez recepty suplementy diety. Czy takie działanie jest konieczne? Czy naprawdę musimy wzbogacać swoją dietę tabletkami i kapsułkami z witaminami i minerałami?

Czym są suplementy diety?

Suplementy diety to produkty, w których skład wchodzą substancje odżywcze, jak np. minerały, witaminy, białka czy tłuszcze, które traktowane są jako uzupełnienie standardowej diety. Ze względu na to, że w suplementy diety nie zawierają w swoim składzie substancji o działaniu leczniczym, dostępne są bez recepty. Należy jednak pamiętać o tym, że ich stosowanie nie zawsze jest bezpieczne.

W jaki sposób działają suplementy diety?

Suplementy mogą wspierać organizm na wiele różnych sposobów. Mogą poprawiać samopoczucie, dodawać energii, działać prozdrowotnie, zwiększać metabolizm i wspomagać odchudzanie. Nieoficjalnie suplementy diety dzielą się na dwie grupy. Do pierwszej z nich zaliczają się właśnie preparaty, które przyspieszają przemianę materii (kofeina, guarana) i zmniejszają łaknienie (błonnik), przeczyszczają (mięta, dziurawiec), bądź też zmniejszają wchłanianie cukrów i tłuszczów z pożywienia (chityna, kwas lipolowy). 

Druga grupa to suplementy o działaniu prozdrowotnym. Wliczają się do nich preparaty z minerałami i witaminami, a także produkty, które w składzie mają np. zieloną herbatę i żurawinę. Ich zadaniem jest poprawienie ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia.

Czy warto stosować suplementy diety?

Zdania na ten temat są podzielone. Jeśli prowadzimy zdrowy tryb życia i dbamy o odpowiednią dietę, bez problemu uda nam się zapewnić organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych. Stosowanie dodatkowych preparatów nie przyniesie wtedy żadnych korzyści, a w dodatku może doprowadzić do hiperwitaminozy, która jest równie niebezpieczna co niedobór niezbędnych składników. Jeśli chcemy w takiej sytuacji stosować dodatkową suplementację, warto wcześniej wykonać badania i skonsultować się ze specjalistą, który oceni, czy suplementy diety będą konieczne. 

Suplementy diety przydają się w szczególności osobom starszym, które bardzo często stosują nieracjonalną dietę i ciężko im zadbać o wszystkie niezbędne substancje odżywcze. O suplementacji powinny też pomyśleć osoby, które spożywają dziennie mniej niż 1600 kcal oraz kobiety w ciąży. Nad dodatkową suplementacją mogą również zastanowić się weganie i wegetarianie. Preparaty z minerałami i witaminami są niezbędne dla sportowców i osób prowadzących aktywny tryb życia. W innych przypadkach stosowanie ich nie ma aż tak dużego znaczenia. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat suplementów diety, pod tym linkiem znajdziesz więcej informacji.