Bostonka – przyczyny, objawy, leczenie
Wysypka na skórze oraz w jamie ustnej dziecka? Może zlokalizowana w innych miejscach? Do tego wysoka gorączka? Twoje dziecko nie musi mieć ospy. To może być bostonka!
Bostonka – co to za choroba?
Bostonka lub inaczej choroba bostońska to nic innego jak zakażenie wywołane wirusami Coxsackie z grupy enterowirusami. Bardzo łatwo pomylić można ją z ospą wietrzną, ponieważ ma bardzo podobne objawy takie jak wysypka. Najbardziej właściwym określeniem na to schorzenie jest choroba dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), czasem jednak dotyczy także narządów płciowych i pośladków. Bostonka jest chorobą, która dotyka najczęściej niemowlęta i dzieci, ale zdarza się, że dorośli także na nią chorują. Szczególnie powinny uważać kobiety w ciąży, ponieważ choroba tą wiązać się może z wyższym prawdopodobieństwem poronienia lub jeśli bedzie przebiegać w I trymestrze może spowodować wady w rozwoju płodu. Największe ryzyko zachorowania występuje wiosną oraz jesienią.
Jak można się zarazić bostonką?
Jako że jest to choroba zakaźna, najczęściej dochodzi do zarażenia poprzez bezpośredni kontakt z wydzielinami lub wydalalinami osoby chorej lub po prostu poprzez drogą kropelkową. Należy więc zachowywać maksymalną higienę rąk po korzystaniu z toalety lub po przewijaniu dziecka. Największe ryzyko zakażenia mają dzieci, które uczęszczają do żłobka bądź przedszkola – przebywają tym samym w dużych grupach.
Bostonka – objawy:
- wysoka gorączka – powyżej 39 stopnii,
- wysypka pęcherzykowata – szczególnie na dłoniach, stopach lub w jamie ustnej, może pojawić się różnież na narządach płciowych, kolanach, łokciach itd.,
- biegunka,
- wymioty,
- ból podaczas połykania.
Bostonka – leczenie:
Leczenie w przypadku tej choroby polega głównie na łagodzeniu jej objawów, ponieważ zwykle samoistnie ustępuję po około tygodniu od wystąpienia pierwszych objawów. Oprócz leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych, stosować można również płukanki do jamy ustnej, które znieczulają miejsca o natężonej sile bólu. Należy pamiętać o właściwej ilości podawanych płynów oraz o odpoczynku.
Informacje na temat choroby znajdziesz na etwojfarmaceuta.pl