× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Arteterapia – czyli jak działa lecznicza moc sztuki?

Arteterapia ćwiczenia

Coraz częściej do leczenia różnych zaburzeń psychicznych wykorzystywane są nowatorskie techniki. Jedną z nich jest właśnie arteterapia, która w głównej mierze opiera się na sztuce. Metoda ta pomaga poprzez malarstwo, rzeźbę, taniec, śpiew i wiele innych. Może pomagać jednak nie tylko w leczeniu chorób psychicznych, ale również może się sprawdzić przy chorobach fizycznych. To metoda, która może pomóc każdemu niezależnie od wieku czy umiejętności.

Czym jest arteterapia?

Arteterapia to metoda terapeutyczna wykorzystująca różne dziedziny artystyczne. Na jej temat można przeczytać na stronie: https://sensarte.pl/czym-jest-arteterapia/, gdzie szczegółowo wyjaśniono, czym jest arteterapia, jakie ma funkcje oraz cele. To, że sztuka dobrze wpływa na ludzką psychikę, wiadomo od dawna, jednak dopiero arteterapia okazuje się być jednym ze skuteczniejszych narzędzi w leczeniu wielu przypadłości oraz pogłębianiu samorozwoju. Szczególnie przydatna jest w leczeniu zaburzeń psychicznych lub emocjonalnych. Warto zaznaczyć, że wyszukiwanie talentów oraz tworzenie „pięknych” dzieł nie jest celem arteterapii, a poprawa stanu zdrowia psychicznego i funkcjonowania pacjenta poprzez kontakt ze sztuką i sam proces twórczy. Oznacza, to, że niepotrzebne są zupełnie żadne umiejętności, by skorzystać z tej techniki terapii.

Dla kogo jest arteterapia?

Arteterapia to metoda skuteczna przede wszystkim w leczeniu osób, które mają problemy z nerwicą, depresją, komunikacją werbalną, zaburzeniami lękowymi, traumami oraz z uzależnieniami. Pomaga również w procesie stabilizacji emocjonalnej i wsparcia psychicznego u osób, które zmagają się z ciężkimi chorobami np. nowotworami. Bardzo dobrze działa także u dzieci, które mają różne problemy emocjonalne  wywołane traumatycznymi przejściami, ale też po prostu jako wsparcie w procesie ich naturalnego rozwoju. Warto również zaznaczyć, że osoby zupełnie zdrowe mogą skorzystać z arteterapii, w celu uwolnienia od napięcia i zrelaksowania się. To, jaki rodzaj terapii zostanie zastosowany, zależy zarówno od terapeuty jak i potrzeb oraz preferencji samego pacjenta.

Arteterapia kursy

Jak działa arteterapia?

Arteterapia pozwala człowiekowi na doświadczenie uczucia wyzwolenia. Osoby pracujące podczas terapii nad swoim dziełem artystycznym uwalniają w pewnym momencie swoje blokady emocjonalne, co pozwala skutecznie pozbyć się różnych lęków czy napięć. Dzięki temu pacjent staje się bardziej świadomy swoich problemów i otwiera się podczas rozmowy z terapeutą.

Można powiedzieć, że ta metoda działa na dwóch płaszczyznach. Płaszczyzna nieświadoma pojawia się wtedy, gdy pacjent zaczyna sobie zdawać sprawę z rzeczy, które wcześniej starał się wypierać ze swojego umysłu. Pozwala zrozumieć mu, z czego wynikają dane problemy i może to być kluczowe w ich rozwiązaniu. Płaszczyzna świadoma buduje poczucie własnej wartości. Dzięki temu, że ktoś zauważy swoją siłę sprawczą w tworzeniu, może zmienić postrzeganie świata oraz swoje myślenie na różne tematy.

Techniki arteterapii

Istnieje wiele różnych metod arteterapii, które są ściśle powiązane z dziedzinami sztuki. Jedną z nich jest choreoterapia, polegająca na tańcu i ruchu, który pozwala lepiej i świadomiej doświadczać swojego ciała. Skutecznie rozładowuje również emocje. Muzykoterapia pomaga natomiast w otwarciu pacjenta na świat przy wykorzystaniu instrumentów czy śpiewu. Szczególnie osoby nieśmiałe i zamknięte powinny spróbować tej techniki. Terapia przez sztuki plastyczne pozwala natomiast pacjentowi dowiedzieć się wielu różnych rzeczy o nim samym. Wszystkie te dziedziny arteterapii można łączyć w zależności od potrzeb pacjenta. Dzięki temu może on zgłębić zakamarki swojej psychiki i poczynić kroki do wyzdrowienia i lepszego samopoczucia.