× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Jak sprawić, by zaskórniki były mniej widoczne?

zaskórniki

Oczyszczanie twarzy to bardzo ważny etap pielęgnacji cery, która czasem może zmagać się z różnymi problemami. Do zdecydowanie najczęstszych możemy zaliczyć występowanie zaskórników, które pojawiają się nawet wówczas, kiedy nie mamy do czynienia z innymi niedoskonałościami. Jak skutecznie się ich pozbyć i tym samym cieszyć się nieskazitelną, gładką skórą?

Czym właściwie są zaskórniki?

Zaskórniki to tzw. wykwit pierwotny – to wypryski o niezapalnym charakterze, które możemy zauważyć w sytuacji, gdy nasze gruczoły łojowe zostają zablokowane przez nadmiar sebum, niewłaściwie złuszczający się naskórek i inne zanieczyszczenia. Tym samym zaskórniki są najlepiej widoczne w miejscach, gdzie tych gruczołów posiadamy najwięcej, a zatem na nosie, brodzie czy środku czoła.

Warto wiedzieć, że zaskórniki dzielimy na dwa rodzaje:

  • zaskórniki zamknięte – widoczne jako niewielkie podskórne grudki o białawym kolorze, które są wyczuwalne pod palcami;
  • zaskórniki otwarte – w postaci niedużych, czarnych kropek, co wynika z utleniania się masy łojowo-rogowej.

Pamiętajmy o tym, że zaskórników w żadnym razie nie należy wyciskać. Mimo że początkowo może się to wydawać dobrym rozwiązaniem, to jednak w rzeczywistości możemy doprowadzić do namnożenia się bakterii, na dodatek zaskórniki mogą się przekształcić w ropne torbiele, a te, nawet po zagojeniu, pozostawią po sobie trudne do usunięcia ślady.

Pojawieniu się zaskórników sprzyjają takie czynniki, jak nieumiejętna pielęgnacja (w tym niewłaściwe oczyszczanie twarzy), zaburzenia hormonalne, nieodpowiednia dieta czy stosowanie zbyt ciężkich kosmetyków, które zapychają pory. Trzeba też dodać, że prawdopodobieństwo wystąpienia zaskórników jest wyższe w przypadku cery tłustej oraz mieszanej.

Skuteczna pielęgnacja na zaskórniki

To właśnie prawidłowa rutyna pielęgnacyjna jest najlepszym sposobem na zredukowanie zaskórników, choć oczywiście warto także rozważyć zmianę nawyków żywieniowych czy też konsultację ze specjalistą, by wykluczyć ewentualne problemy z gospodarką hormonalną. Z punktu widzenia takich niedoskonałości jak zaskórniki, najistotniejszym etapem pielęgnacji jest bez wątpienia oczyszczanie twarzy. Powinno być wieloetapowe: rozpoczynając od demakijażu, poprzez mycie (z wykorzystaniem żelu lub pianki), a kończąc na przemyciu skóry kojącym tonikiem.

Zmagając się z wypryskami, nie powinniśmy też zapominać o właściwym nawilżaniu cery, ponieważ to także wpływa na normalizowanie pracy gruczołów łojowych. Oprócz tego niezwykle istotna jest ochrona przed słońcem, jako że promieniowanie UV może bardzo negatywnie wpływać na wypryski i opóźniać ich gojenie się.

W przypadku zaskórników duże znaczenie odgrywa także regularne złuszczanie martwego naskórka, wobec czego warto od czasu do czasu sięgnąć po peeling. W zależności od potrzeb możemy wybrać wersję grubo- lub drobnoziarnistą bądź enzymatyczną – ta ostatnia jest najodpowiedniejsza w przypadku wyjątkowo wrażliwej i podatnej na podrażnienia skóry. Usuwanie martwych komórek naskórka znakomicie oczyszcza pory i poprawia gładkość cery.