× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Badanie USG dzieci – dlaczego warto je wykonywać?

Badanie USG dzieci

USG dzieci to jedno z badań, które coraz częściej są zalecane w celu zobrazowania stanu małych pacjentów. Jest to badanie nieinwazyjne i tym samym bezbolesne.

Badania dzieci są niezwykle istotnym czynnikiem diagnozowania schorzeń. Mali pacjenci, zwłaszcza ci najmłodsi nie są w stanie jednoznacznie określić swoich odczuć i stanu, dlatego też to właśnie dzięki odpowiednio dobranym badaniom można w szybkim czasie zdiagnozować wiele chorób i rozpocząć ich leczenie.

USG – nieinwazyjne i skuteczne

USG dzieci to jedno z badań, które coraz częściej są zalecane w celu zobrazowania stanu małych pacjentów. Jest to badanie nieinwazyjne i tym samym bezbolesne dla dzieci. Pomimo, że USG nie wpływa negatywnie na ludzki organizm, to powinno być wykonywane w uzasadnionych przypadkach. To, w jaki sposób badanie będzie przeprowadzane zależy przede wszystkim od tego, które organy wewnętrzne dziecka należy zbadać.

Na czym polega badanie USG

Badanie USG jest stosunkowo proste. Odpowiednia aparatura wysyła do wnętrza ciała dźwięki o wysokiej częstotliwości, które odbijają się od narządów wewnętrznych, dając na ekranie ich obraz. Wprawne oko wykonującego badanie lekarza jest w stanie praktycznie od razu zauważyć wszelkie nieścisłości i nieprawidłowości w budowie. Technika ta jest stosowana z powodzeniem od ponad 30 lat.

Aparat ultrasonograficzny, jaki można dzisiaj spotkać w szpitalach czy poradniach lekarskich to najczęściej nowoczesny sprzęt medyczny dający duże możliwości diagnostyczne. Lekarz bez problemu jest w stanie ocenić nie tylko wielkość narządów i pojawiających się na ekranie ewentualnych niepokojących zmian, ale również wykonać odpowiednie zdjęcia czy też zobrazować badanie w technologii trójwymiarowej.

Jakie badania USG wykonuje się u dzieci?

U dzieci wykonuje się bardzo wiele badań USG. Jednym z tych, które można wykonać tylko u niemowlaków jest USG przezciemiączkowe. Wykonuje się je poprzez niezrośnięte kości ciemienia. Takie badanie zalecane jest w okresie do ukończenia pierwszego roku życia. Im większe ciemię, tym lepszy wynik badania, dlatego też USG wykonywane u najmłodszych pozwala na znacznie lepsze zobrazowanie. Na podstawie wyników badania można stwierdzić ewentualne uszkodzenia mózgu, dlatego też wykonuje się je u wcześniaków, dzieci z podejrzeniem zakażenia okołoporodowego, występowaniem wad wrodzonych czy dystrofii płodu. Dość często u dzieci – także starszych – wykonuje się USG brzucha.

Badanie pozwala wykluczyć nie tylko wady wrodzone, ale również stany zapalne, które nieleczone mogłyby zagrażać życiu. Wiele dzieci cierpi na tak zwany refluks, czyli cofanie się treści pokarmowej z żołądka. Badanie USG jest jednym z lepszych badań, które pomaga wykluczyć lub potwierdzić występowanie tej dolegliwości. Do badań takich jak USG jamy brzusznej należy się odpowiednio przygotować. Wskazane jest, aby przez określony czas przed badaniem powstrzymać się od jedzenia. Bywa, że w czasie przeprowadzania USG konieczne jest karmienie dziecka. Często zdarza się to w przypadku badań w kierunku refluksu u małych dzieci.