× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Jakie zmiany na skórze wymagają wizyty u dermatologa?

usługi dermatologia

Skóra jest największym narządem ludzkiego organizmu. Występować mogą na niej zarówno zmiany o łagodnym charakterze, jak i takie, które w dużym stopniu zagrażają nie tylko zdrowiu, ale także i życiu. Jakie objawy mogą wskazywać na obecność nowotworowych zmian skórnych? Kiedy należy bezzwłocznie udać się do dermatologa?

Niepokojące zmiany skórne, które powinny nakłonić nas do wizyty u specjalisty

Na wstępie warto zaznaczyć, że wyróżniamy zmiany skórne wrodzone takie jak znamiona oraz zmiany skórne nabyte, które pojawiają się na skórze wraz z wiekiem. Zmiany zazwyczaj powstają komórek barwnikowych naskórka oraz przydatków skóry (gruczoły potowe i gruczoły łojowe). Rodzajów zmian skórnych jest wiele, niestety niektóre z nich z pozoru łagodne mogą świadczyć o stanie przedrakowym lub chorobie nowotworowej. Zgodnie z aktualnymi danymi statystycznymi, rak skóry jest jednym z najczęściej występujących nowotworów na świecie. Z tego względu najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest poddawanie ocenie lekarskiej każdej nowopowstałej zmiany skórnej oraz takiej, której wygląd w niedługim czasie diametralnie się zmienił. Pamiętajmy o tym, że zbagatelizowanie problemu może nas kosztować zdrowie, a w najgorszym przypadku nawet życie.

W sytuacji, kiedy obecne na naszym ciele znamię barwnikowe nagle zacznie krwawić, swędzieć lub znacznie się powiększy, należy natychmiast udać się do gabinetu dermatologicznego znajdującego się np. w Klinice Babka Medica, tam przy pomocy dermatoskopu lekarz oceni zmianę oraz wyda odpowiednie zalecenia. Wyżej wymienione objawy wskazywać mogą na rozwijającą się chorobę nowotworową – czerniaka skóry. Czas odgrywa tutaj niezwykle ważną rolę, wczesne diagnoza oraz szybkie podjęcie właściwego leczenia daje dużą szansę na pełen powrót do zdrowia.

Jak rozpoznać zmiany o charakterze nowotworowym?

W przypadku zmian nowotworowych skóry, specjaliści opierają się na amerykańskim systemie klinicznym ABCD(E), który pomaga im w ocenie potencjalnej złośliwości występującej na skórze zmiany. Skrót ten odnosi się do charakterystycznych i nietypowych cech wyglądu zmiany skórnej:
– A (asymetry) – asymetria, czyli nieregularny kształt znamienia, np. znamię “wylewające” się na jedną stronę,
– B (borders) – nierówne, poszarpane brzegi posiadające niekiedy widoczne zgrubienia,
– C (color) – niejednolite zabarwienie, kolor czarny, czerwony, brunatny, niebieskoszary,
– D (diameter) – duży rozmiar, średnica powyżej 5 mm,
– E (ewolution) – postępujące zmiany dotyczące wielkości, kształtu, zabarwienia oraz grubości zmiany skórnej.

Jest to niezwykle prosta i skuteczna metoda, pozwalająca na samodzielne i szybkie wykrycie podejrzanych zmian skórnych, które następnie powinny zostać ocenione przez dermatologa.