Zdrowy smak lasu – zalety jedzenia dziczyzny
Dziczyzna uznawana jest obecnie za rarytas. Od lat wzrasta zainteresowanie mięsem z lasu, a jego popularność stale rośnie. W wykwintnych restauracjach podaje się potrawy z dziczyzny, a ich cena potrafi przyprawić o zawrót głowy. Nic dziwnego, skoro mięso należy do jednego ze zdrowszych.
Rarytas bogaty w białko
Dziczyzna posiada mnóstwo białka. Polecana jest szczególnie osobom, które zmagają się z wysokim cholesterolem. Jest mięsem o mniejszej zawartości tłuszczu i posiada w swoim składzie składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Fosfor, magnez, wapń, żelazo…Dziczyzna jest ich niezastąpionym źródłem. Mięso z lasu pozbawione jest również adrenaliny. Za jej obecność odpowiada stres, który towarzyszy zwierzętom podczas uboju czy samej hodowli. Od wielu lat toczy się walka z wielkimi koncernami o antybiotyki w mięsie. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, jak niezdrowe jest ich oddziaływanie na ludzki organizm. Dziczyzna jest ich pozbawiona, gdyż żyje na wolności.
Niezapomniany smak z lasu
Oprócz wartości odżywczych należy wspomnieć o walorach smakowych. Wyjątkowy smak mają również wyroby, na przykład kiełbasa z dzika lub szynka. Najlepsze mięso uzyskuje się ze zwierząt upolowanych późną jesienią lub wczesną zimą. Zwierzyna żywiąca się bogatą roślinnością podczas wiosny i lata jest najsmaczniejsza. Aby jednak podkreślić oryginalny smak przyrządzonego mięsa, warto korzystać z ziół. Pieprz i sól owszem, jednak odpowiednio dobrane zioła wydobędą głębię smaku. Dzik lubi liść laurowy, ziele angielskie, owoce jałowca, czosnek i ostrą paprykę. Sarna świetnie komponuje się z majerankiem, lubczykiem, rozmarynem i szałwią. Zając z kolei lubi bazylię i nasiona lubczyku. Oczywiście można komponować własne zestawy, warto jednak stosować się do sprawdzonych, pradawnych przepisów i zaleceń.
Czy jedzenie dziczyzny jest zdrowe?
Bardzo często ludzie obawiają się chorób, kupując dziczyznę. Dlatego należy tu dodać, że mięso jest poddawane wielu restrykcyjnym badaniom. Pod szczególną kontrolą jest mięso dzika, gdyż zjada praktycznie wszystko i może być nosicielem groźnych pasożytów. Mięso sarny z kolei może nosić w sobie toksoplazmozę. Bardzo niebezpieczny jest również tasiemiec i włośnica. Wszystko to zagraża ludzkiemu życiu. Dlatego tak ważne jest kupowanie mięsa sprawdzonego, od pewnego dostawcy. Trzeba jednocześnie dodać, że dziczyzna nie powinna być spożywana przez kobiety w ciąży i matki karmiące.
Jak widać dziczyzna to mięso, które może być ciekawą alternatywą dla drobiu czy wieprzowiny. Nie należy co prawda do najtańszych mięs, ale czyż nie warto zapłacić więcej za odrobinę luksusu i wspaniałe walory smakowe?