× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie pudełkowej

dieta pudełkowa

Czy to możliwe, aby każdego dnia mieć gotową dietę dostarczaną prosto pod Twoje drzwi? Dziś przyjrzymy się planom posiłków pudełkowych, omówimy ich zalety i wady, a następnie zdecydujemy, czy warto.

Co to jest dieta pudełkowa?

W związku z rosnącym zainteresowaniem zdrowym trybem życia, zmianą nawyków żywieniowych i dbaniem o swój organizm, bardzo popularne stały się diety pudełkowe. Jest to usługa cateringowa, która polega na codziennym dostarczaniu gotowych posiłków pod drzwi. My musimy tylko w razie potrzeby podgrzać danie.

Co trzeba zrobić, aby stworzyć idealny posiłek pudełkowy? Na większości stron internetowych, które je oferują, istnieje wiele opcji wyboru rodzaju posiłku pudełkowego oraz kaloryczności. Dzięki temu możemy wybrać idealną dietę, ponieważ zostanie nam udostępnione menu wegetariańskie lub bezglutenowe. Możemy również wybrać opcję kaloryczną, która odpowiada naszym potrzebom. Dzięki temu możemy rozpocząć proces odchudzania lub jego utrzymania.

Rodzaje diet pudełkowych

W największych firmach cateringowych mamy do dyspozycji wiele rodzajów diet pudełkowych, a najczęściej powtarzające się to:  standardowa/fit wegetariańska bezglutenowa/bez laktozy sportowa junior Jak wygląda przykładowe menu diety pudełkowej w wersji standardowej:

  • Śniadanie: Kanapka z białej fasoli i pasty buraczanej z warzywami
  • Drugie śniadanie: Kisiel z owoców leśnych z migdałami
  • Obiad: Łosoś w sosie koperkowym z ziemniakami i sałatką wiosenną
  • Podwieczorek: Sernik z rabarbarem i kruszonką
  • Kolacja: Kuskus z warzywami i hummusem

Sprawdź również: Dieta pudełkowa dla wegan

Plusy: menu jest urozmaicone, w każdym wytrawnym posiłku są warzywa, w ciągu dnia są opcje słodkich posiłków, co jest dobrym rozwiązaniem, aby nie podjadać standardowych słodyczy, posiłki są ciekawe, a dieta nie jest monotonna.

Minusy: nie możemy sprawdzić dokładnych gramatur produktów, przez co nie znamy dokładnego rozkładu makroskładników.

Diety pudełkowe pozwolą Ci zaoszczędzić czas

Najlepszą rzeczą w posiłkach pudełkowych jest ich wygoda i komfort. Nie mamy kłopotów z robieniem zakupów, przygotowywaniem posiłków, czy długim czekaniem w kolejce w sklepie spożywczym. Jest to o tyle kusząca opcja, że codziennie rano dostajemy zestaw posiłków dostarczony pod nasze drzwi. Pozostaje nam tylko zaplanować resztę dnia. Sami wybieramy menu, więc nie musimy się nad nim zastanawiać. W oparciu o naszą aktywność i styl życia dopasowujemy rozkład kalorii i makroskładników.

Dieta pudełkowa ma również swoje wady

Brak świadomości żywieniowej

Problem z jedzeniem zewnętrznie przygotowanych posiłków polega na tym, że nie wiesz jak się zdrowo odżywiać. Dlaczego jest to ważne? Większa wiedza na temat odżywiania może przełożyć się na lepszy styl życia i nawyki, co może doprowadzić do spadku zachorowań na choroby związane z otyłością. Diety pudełkowe mogą być mylące dla osób, które nie wiedzą, jak przyrządzać posiłki i co w nich umieszczać. Dlatego po zakończeniu współpracy często wracają do starych nawyków, powodując efekt jojo.

Efekt jo-jo

Czy wiesz, że tylko 20% osób potrafi utrzymać efekt odchudzania przez kolejny rok? Wynika to ze spadku aktywności fizycznej, a także braku utrzymania dotychczasowej diety. Jest to skomplikowane i wymaga czasu. Konieczna jest odpowiednia edukacja żywieniowa, która pomoże Ci wypracować zdrowsze nawyki żywieniowe. Dieta pudełkowa nie sprawdzi się w tym modelu, ponieważ nie uczy, jak obliczać wielkość porcji czy liczyć kalorie. Ciekawe jest to, że diety pudełkowe wydają się być połączeniem 5 dni cateringu i jednego weekendu. Czy jest to lepsza opcja? Okazuje się, że niekoniecznie. Ponieważ przez wolne dni trudniej jest przestrzegać zasad diety, jest ona tańsza.

Wysoki koszt

Dieta pudełkowa kosztuje średnio 1600 zł miesięcznie. To dwa razy więcej niż koszt 30-dniowego, budżetowego jadłospisu, który możemy zrobić sobie sami. Jest wiele sposobów na oszczędzanie, oprócz tradycyjnego modelu żywienia. W jaki sposób? Warto zamawiać przez Internet większe paczki produktów suchych, takich jak orzechy, quinoa, czy suszone owoce. Nie zapominajmy o produktach sezonowych, które zawsze są tańsze niż egzotyczne owoce czy warzywa. Za ten sam produkt zapłacisz więcej, jeśli skupisz się na etykietach “bio-eco-healthy”. Nadal możesz mieć urozmaiconą dietę i nie wydawać całej pensji. Gotowanie w domu jest zawsze bardziej przystępne cenowo. O ile wygoda jest ważna, o tyle jak wiele zyskujemy na czasie i wysiłku?

Plastik

Choć ten aspekt nie jest bezpośrednio związany z dietą, warto go rozważyć. Plastikowe pojemniki to najlepszy sposób na przechowywanie posiłków cateringowych. Do przechowywania posiłków cateringowych przez okres 30 dni używamy 120 plastikowych pojemników. Jest to oparte na czterech posiłkach dziennie. To powinno Cię zaniepokoić, ponieważ każdego roku do oceanów trafia około 8 milionów ton plastiku. Chociaż istnieją firmy, które oferują diety pudełkowe wykonane z materiałów biodegradowalnych, nie jest to powszechne.

Podsumowanie

Catering dietetyczny może być wygodnym sposobem na spożywanie diety dostosowanej do Twoich potrzeb. Dieta pudełkowa ma jednak pewne wady. Nie jest łatwa w przygotowaniu posiłków w domu i może powodować efekt jo-jo. Zalecamy stopniową zmianę diety, aby uzyskać najlepsze długoterminowe rezultaty.