Trądzik różowaty a hormonalny – przyczyny
Trądzik to choroba skóry, z którą zmaga się bardzo duża liczba osób, bez względu na płeć czy wiek. Może bowiem wystąpić zarówno u nastolatków, którzy przechodzą okres dojrzewania, jak i dorosłych mężczyzn lub kobiet. W tym drugim przypadku zwykle mamy do czynienia z trądzikiem hormonalnym bądź różowatym. Choć niektórym może się wydawać, że obydwie choroby to odmiany trądziku pospolitego, występują między nimi znaczące różnice. Sprawdź, jak odróżnić trądzik hormonalny od różowatego.
Trądzik hormonalny – przyczyny i objawy
Trądzik hormonalny jest jedną z postaci trądziku pospolitego i przede wszystkim dotyczy dorosłych kobiet po 25. roku życia. Choć może być uwarunkowany genetycznie, jego główna przyczyna leży w zaburzeniach układu hormonalnego, które stają się widoczne szczególnie przed okresem, w trakcie i po ciąży lub podczas przechodzenia menopauzy.
Gwałtowny spadek lub wzrost stężania wybranych hormonów płciowych ma duży wpływ na pracę gruczołów łojowych, a co za tym idzie – zwiększoną produkcję sebum. Nadprodukcja łoju prowadzi z kolei do zatykania ujść przewodów łojowych i powstawania zaskórników, a przede wszystkim bolesnych krost i guzków.
Trądzik hormonalny, w przeciwieństwie do młodzieńczego, który umiejscowiony jest w charakterystycznej strefie T, występuje w okolicach żuchwy, szyi, policzków, brody lub czoła. Może występować także na plecach i klatce piersiowej.
Warto pamiętać o tym, że zaburzenia hormonalne odpowiadające za pojawianie się trądziku mogą być spowodowane nie tylko przez czynniki genetyczne, ale także długotrwały stres, niewłaściwą dietę i pielęgnację oraz spożywanie alkoholu.
Czym jest trądzik różowaty?
Trądzik różowaty, choć brzmi jak jedna z odmian trądziku pospolitego, nie ma zbyt wiele wspólnego z tą chorobą. Co więcej, w początkowej fazie rozwoju bywa z nim często mylony, przez co można w nieumyślny sposób pogorszyć jego objawy.
Trądzik różowaty to choroba o nie do końca poznanej etiologii, choć duży wpływ na jej wystąpienie mają predyspozycje genetyczne. Oprócz tego są to:
- zaburzenia hormonalne;
- zaburzenia naczynioruchowe;
- podłoże łojotokowe (nadmierny łojotok wpływa na rozwój postaci piorunującej i przerostowej trądziku różowatego);
- wpływ promieniowania UV;
- spożywanie ostrych potraw i alkoholu;
- nagłe zmiany temperatury;
- niewłaściwa pielęgnacja skóry.
Trądzik różowaty objawia się przede wszystkim obecnością charakterystycznego rumienia w centralnej części twarzy (czoła, nosa, policzków i brody), a także napięciem, pieczeniem oraz świądem skóry. Na skórze mogą pojawiać się również teleangiektazje, czyli rozszerzone naczynia krwionośne. Nieleczony może przekształcać się w kolejne stadia rozwoju, które mogą prowadzić nawet do deformacji twarzy.
Jak radzić sobie z trądzikiem?
Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z trądzikiem hormonalnym, czy różowatym, musimy zadbać o właściwą pielęgnację naszej skóry, która będzie dobrze dopasowana do potrzeb typu cery. Należy unikać kosmetyków z drażniącymi składnikami, gdyż mogą one wpływać na rozwój choroby. Warto zaopatrzyć się także w odpowiedni krem nawilżający, który wspomoże odbudowę warstwy hydrolipidowej.