× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

RTG zębów przed wizytą u stomatologa

RTG zębów

Uśmiech to nasza wizytówka. Warto dbać o to, aby zęby były zdrowe i białe. Czasami jednak przychodzi konieczność wyrwania, któregoś z nich. Aby stomatolog postawił prawidłową diagnozę i mógł rozpocząć właściwe leczenie, czasem potrzebuje zdjęcia rentgenowskiego. Rentgen stomatologiczny w Krakowie oferuje usługi na najwyższym poziomie.

RTG zębów – co należy wiedzieć?

RTG zębów można wykonać za pomocą specjalnego rentgena stomatologicznego. Jest to nowoczesny sprzęt, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie zajęć pantomograficznych lub cefalometrycznych. Tego rodzaju zdjęcia mają bardzo duże znaczenie w trakcie procesu diagnozy, w procesie protetycznym, ortodontycznym oraz chirurgicznym. Bardzo dobrze widać na nich zęby, które leczono kanałowo, a także wszelkie stany zapalne i stany kości. Zdjęcia rentgenowskie robione nowoczesnym sprzętem dają pełny i obiektywny obraz, ich dokładność jest bardzo duża. Warto także zaznaczyć, że diagnoza jest w pełni bezpieczna z uwagi na to, że dawki promieniowania są minimalne. 

Tomografia dentystyczna – najważniejsze informacje 

W niektórych sytuacjach zamiast zdjęcia rentgenowskiego zębów konieczne jest wykonanie tzw. tomografii dentystycznej. Jest to najszybsza, a przy tym w pełni bezinwazyjna metoda w diagnozie. W obrazie tomografii stomatolog widzi rzeczywisty, trójwymiarowy obraz wszelkich tkanek miękkich pacjenta, a także zatok szczękowych i zębów, który jest niezbędny w trakcie procesu planowania leczenia. Badanie to ułatwia także planowanie wszelkich zabiegów, a także umożliwia wykrycie stanów zapalnych. 

Warto zaznaczyć, że badanie jest w pełni bezbolesne i trwa nie dłużej niż kilkadziesiąt sekund. Po tym czasie lekarz utrzymuje idealny, perfekcyjny obraz, dzięki któremu można dokładnie ustalić stan uzębienia i wszelkie patologie jamy ustnej. 

W jakiej sytuacji należy wykonać rentgen zębów?

Lekarze zalecają wykonanie RTG zębów w wielu sytuacjach. Główną przyczyną może być zaawansowana próchnica lub brak zawiązków zębów oraz przy zębach zatrzymanych. Rentgen robi się także, gdy zachodzi podejrzenie wystąpienia różnych zmian chorobowych, a także stanów zapalanych przy korzeniach zębów, a także torbieli oraz zmian nowotworowych. RTG zaleca się także przed planowaną ekstrakcją (czyli usunięciem zęba), a także przed rozpoczęciem leczenia kanałowego oraz protetycznym. Badanie to przeprowadza się także w przypadku urazów twarzoczaszki, a także przed wszczepieniem implantów. Stomatolodzy kierują na takie badanie naprawdę w wielu sytuacjach.