× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Rodzaje zabiegów stomatologicznych

dentysta

Stomatologia to dosyć rozległa dziedzina medycyny oferująca szereg zabiegów mających na celu poprawę zarówno stanu, jak i wyglądu naszych zębów. Jakie jednak podstawowe rodzaje zabiegów stomatologicznych możemy obecnie wyróżnić? Aby się o tym przekonać, warto przeczytać poniższy wpis.

Higiena stomatologiczna

Obecnie niemal każdy stomatolog poznań ma w swojej ofercie zabiegi, które służą prawidłowemu utrzymaniu higieny naszych zębów. Dzięki nim można profilaktycznie dbać o stan swojego uzębienia, a polegają one przede wszystkim na usuwaniu kamienia nazębnego oraz przebarwień (np. skaling, piaskowanie), które mogą prowadzić do pojawienia się próchnicy.

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza to część stomatologii, z którą mamy do czynienia wtedy, gdy konieczne jest usunięcie próchnicy, a także zabezpieczenie naszych zębów przed erozją szkliwa. Ze stomatologią zachowawczą mamy również do czynienia wtedy, gdy konieczna okazuje się rekonstrukcja złamanych zębów, a także, gdy jesteśmy zmuszeni do przeprowadzenia leczenia kanałowego, które jeszcze do niedawna było dosyć nieprzyjemnym zabiegiem, jednak z czasem uległo to sporej zmianie.

Chirurgia stomatologiczna

Jeśli leczenie zębów okazuje się nieefektywne, to konieczne może okazać się ich wyrwanie i wtedy mamy do czynienia z chirurgią stomatologiczną. Taki rodzaj leczenia jest dosyć inwazyjny i wymaga wówczas zastosowania znieczulenia (najczęściej miejscowego, rzadko stosowane jest natomiast znieczulenie ogólne). Zanim jednak chirurg podejmie się usunięcia zęba, konieczne jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki, która polega na wykonaniu zdjęć RTG naszych zębów.

Endodoncja

Endodoncja to grupa zabiegów, która zajmuje się schorzeniami miazgi. Z tą dziedziną stomatologii mamy do czynienia wówczas, gdy konieczne jest leczenie kanałowe, polegające na poszerzeniu, oczyszczeniu, a także szczelnym wypełnieniu naszych kanałów korzeniowych.

Ortodoncja

Wady zgryzu to niestety coraz powszechniejszy problem, z którym możemy sobie jednak poradzić, decydując się na leczenie ortodontyczne. Polega ono na założeniu na nasze uzębienie aparatu ortodontycznego, który może być zarówno zdejmowany (popularne stają się obecnie przezroczyste nakładki, które w trakcie jedzenie należy zdejmować), jak i przytwierdzony na stałe (tradycyjne aparaty metalowe). Leczenie ortodontyczne w zależności od zastosowanego aparatu może trwać nawet dwa lata, a w przypadku nowoczesnych nakładek jest ono nieco krótsze i trwa zazwyczaj ok. 12 miesięcy.