× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Opatrunki żelowe – w jakich sytuacjach są skuteczne?

opatrunki żelowe

Opatrunki żelowe, nazywane także hydrożelowymi to innowacyjne rozwiązanie wspierające leczenie ran różnego typu. Sprawdź nasze rady i dowiedz się, w jakich sytuacjach warto użyć takiego opatrunku i dlaczego należy mieć je w swojej domowej apteczce.  

  1. Czym charakteryzują się opatrunki żelowe?
  2. W jakich sytuacjach warto stosować opatrunki hydrożelowe?
  3. Kiedy opatrunek hydrożelowy jest niewskazany?
  4. Czy opatrunki żelowe są przydatne przy opatrywaniu ran?
  5. Czy warto mieć opatrunki hydrożelowe w domowej apteczce? 

Opatrunki żelowe to bardzo skuteczne rozwiązanie, które z dużym powodzeniem można stosować także w domowych warunkach. Świetnie sprawdza się zarówno na rany suche, jak i sączące się. Z czego wynikają właściwości opatrunków hydrożelowych? 

Czym charakteryzują się opatrunki żelowe?

Opatrunki hydrożelowe mają postać przezroczystego, żelowego płata. Ma on zwykle około 3-4 milimetry grubości, a jego struktura przypomina nieco galaretkę. W jego składzie znajduje się aż 99% wody. Obecnie na rynku można spotkać opatrunki żelowe w różnorodnych kształtach oraz rozmiarach. Dzięki temu możliwe jest maksymalne dopasowanie ich do urazów. 

Opatrunki hydrożelowe wytwarzane są z syntetycznych oraz naturalnych polimerów, w których fazą rozproszoną jest woda. 

Opatrunki tego typu są bardzo odporne oraz sterylne. 

W jakich sytuacjach warto stosować opatrunki hydrożelowe?

Opatrunki żelowe są rozwiązaniem wykazującym ogromną skuteczność w leczeniu szeregu schorzeń. W porównaniu z opatrunkami innego typu mają znacznie lepsze wyniki. 

Opatrunki są bardzo elastyczne, dzięki czemu można aplikować je na trudne miejsca, takie jak stawy, dłonie czy twarz. Dodatkowo ich struktura jest przyjemna w dotyku, co przy konieczności długotrwałego stosowania pozwala znacząco ograniczyć dyskomfort. 

Ciekawym aspektem tych opatrunków, jest także nieustanna możliwość monitorowania wyglądu ran. Jest to możliwe dzięki temu, że każdy płat jest bezbarwny. 

Opatrunki hydrożelowe, ze względu na swój skład, zapewniają doskonałe środowisko do gojenia się ran suchych. Dzięki utrzymaniu środowiska wilgotnego proces regeneracji naskórka może być znacząco przyspieszony. 

W przypadku leczeniu owrzodzeń żylnych, a także szeregu innych ran sączących się, opatrunek absorbuje wszelkie wydzieliny i zatrzymuje je w swojej strukturze. Znacząco zmniejsza to rozwój bakterii oraz mikroorganizmów. 

Kiedy opatrunek hydrożelowy jest niewskazany?

Ze względu na budowę oraz nasączenie opatrunku hydrożelowego, jest to produkt całkowicie jednorazowy. Nie ma możliwości bezpiecznego i skutecznego naklejenia go ponownie. 

Czy opatrunki żelowe są przydatne do opatrywania ran?

Sterylne opatrunki hydrożelowe doskonale sprawdzają się w leczeniu oparzeń. Po schłodzeniu rany strumieniem zimnej wody należy przykleić opatrunek i zmieniać go co 12-24 godziny. To optymalne zabezpieczenie rany. 

Opatrunki tego typu wykazują także wysoką skuteczność w leczeniu owrzodzeń oraz odleżyn. Nawilżają rany, przyspieszają odbudowę naskórka oraz oczyszczanie się ran. W przypadku owrzodzeń opatrunek można przytrzymać nawet do 3 dni. 

Czy warto mieć opatrunki hydrożelowe w domowej apteczce? 

Nowoczesne opatrunki żwelowe to uniwersalne i bardzo skuteczne rozwiązanie w leczeniu ran urazowych oraz przewlekłych. Pozwala ograniczyć ryzyko zakażenia, a także przyspieszyć sam proces gojenia. 

Warto także pamiętać, że opatrunki hydrożelowe można ciąć. Nie stracą przez to nic ze swoich wyjątkowych właściwości ani się nie uszkodzą. W przypadku nakładania ich na rany, warto indywidualnie dostosować czas noszenia, lecz nigdy nie dłużej niż 3 dni.