Niepłodność – czym jest i jakie są jej skutki?
Większość ludzi w pewnym momencie swojego życia zaczyna myśleć o założeniu rodziny. Oprócz wejścia w związek, prawie zawsze oczekujemy, że pojawią się w nim również dzieci. Niestety, coraz więcej par ma problemy z płodnością, w wyniku której próby powiększenia rodziny bardzo często kończą się niepowodzeniem.
Jakie są najczęstsze przyczyny niepłodności u kobiet?
Problemy z płodnością mogą dotknąć zarówno mężczyznę jak i kobietę. Niepłodność diagnozuje się, kiedy para po roku regularnego współżycia nie doczekuje się ciąży. W przeważającej większości przypadków udaje się odszukać przyczynę, co pomaga w terapii. Należy bowiem zaznaczyć że w przypadku niepłodności mamy do czynienia ze stanem, który można odwrócić. Nie wolno mylić jej z bezpłodnością, której nie można w żaden sposób pokonać. Wśród najczęstszych przyczyn problemów z płodnością wyróżnić można zespół policystycznych jajników. To schorzenie objawia się między innymi brakiem regularnej owulacji. Niekorzystny wpływ na płodność u kobiet ma również zbyt niska masa ciała, choroby tarczycy, a także przedwczesna menopauza. Czasami przyczyną kłopotów z zajściem w ciążę może być również zła dieta i stres.
Jakie problemy z płodnością może mieć mężczyzna?
mężczyzn, których dotyka problem niepłodności, bardzo często diagnozuje się choroby tarczycy. Kłopoty z płodnością może również powodować hiperprolaktynemia. Nierzadko winna jest także zła jakość nasienia. Należy wspomnieć również o niekorzystnym wpływie niektórych leków czy suplementów. Do niepłodności często dochodzi również w przypadku uszkodzenia jąder, do czego może dojść w wyniku świnki lub urazu. Nie sposób nie wspomnieć również o zaburzeniach genetycznych. Znalezienie przyczyny niepłodności nie jest więc zadaniem łatwym. Warto poszukać zaufanego lekarza i stosować się do jego wskazówek. Czasami pomóc może zmiana diety na bardziej odżywczą oraz przyjmowanie preparatów witaminowych. Dobre efekty przynosi też regularna aktywność fizyczna. Są jednak przypadki, w których pomóc może jedynie leczenie specjalistyczne.
Artykuł przygotowany we współpracy z portalem https://etwojfarmaceuta.pl/