× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Muchomor czerwony – co warto o nim wiedzieć?

Muchomor czerwony

Zyskał opinię najbardziej niebezpiecznego grzyba, jaki występuje w naszych lasach. Muchomor czerwony, bo o nim właśnie mowa, niewątpliwie przyciąga wzrok charakterystycznym czerwonym kapeluszem z białymi plamkami. Ten element stał się zresztą rozpoznawalnym nawet przez dzieci symbolem wskazującym na tak zwanego “trujaka”. Czy rzeczywiście ten gatunek jest aż tak niebezpieczny? Jakie objawy występują po zjedzeniu muchomora czerwonego? Czy grzyb ten znajduje jakieś zastosowanie praktyczne? Przyjrzyjmy mu się bliżej.

1. Muchomor czerwony – krótka charakterystyka

2. Z czym można pomylić muchomora czerwonego?

3. Z jakimi substancjami aktywnymi mamy do czynienia w przypadku muchomora czerwonego?

Muchomory czerwone (po łacinie Amanita Muscaria), jak podaje serwis Golden Teacher, rzeczywiście są grzybami trującymi, jednak zgony spowodowane ich spożyciem zdarzają się bardzo rzadko. Charakterystyczny wygląd praktycznie eliminuje możliwość pomyłki, dlatego śmiertelne zatrucia dotyczą osób, które spożyły ten gatunek grzyba w celach narkotycznych.

Muchomor czerwony – krótka charakterystyka

Muchomor czerwony występuje powszechnie na terenie Polski oraz Europy Środkowej, we wszystkich rodzajach lasów. To z pewnością jeden z bardziej rozpoznawalnych grzybów – pojawia się nawet w bajkach i kolorowankach dla dzieci. Ma charakterystyczny czerwony kapelusz w białe cętki oraz długą, białą nóżkę. Kształt kapelusza zmienia się z wiekiem: początkowo jest kolisty, a stopniowo staje się płaski i wklęsły w środkowej części. Typowa jest dla niego gładka powierzchnia.

Z czym można pomylić muchomora czerwonego?

Czy istnieje grzyb, który można pomylić z muchomorem czerwonym? Sporadycznie zdarzają się pomyłki przez pewne podobieństwo do muchomora plamistego. Ten grzyb należy do tej samej rodziny i przypomina nieco swojego krewniaka, jednak jego kolor jest brunatny lub brązowy, czasami szarawy. Zawiera te same związki, jednak w znacznie większych dawkach, dlatego po zatruciu muchomorem plamistym objawy są zdecydowanie silniejsze.

Z jakimi substancjami aktywnymi mamy do czynienia w przypadku muchomora czerwonego?

Wyżej pojawiła się już informacja o narkotycznych eksperymentach z muchomorem czerwonym. Czy oznacza to, że grzyb ten jest narkotykiem? Występują w nim substancje psychoaktywne, więc teoretycznie można go tak zaklasyfikować. Formalnie jednak ani przepisy prawa, ani informacje umieszczane w atlasach grzybów takiego ujęcia tematu nie czynią.

Jego halucynogenne właściwości wynikają z obecności kilku składników.To między innymi muskaryna, kwas ibotenowy, muscymol, muskazon, kwas tricholomowy czy ksantyn.