× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Czy okulary bez recepty są bezpieczne?

Czy okulary bez recepty są bezpieczne?

Pogorszenie widzenia to poważny problem, wymagający konsultacji z okulistą, który na podstawie badań będzie w stanie dobrać odpowiednie okulary korekcyjne. Wiele osób, często chcąc zaoszczędzić, samodzielnie kupuje okulary bez recepty – dowiedz się, dlaczego nie jest to dobry pomysł!

Dlaczego okulary bez recepty nie nadają się na co dzień?

Długie godziny spędzone przed komputerem, wiek czy innego rodzaju czynniki mogą sprawić, że z dnia na dzień pogorszy nam się jakość widzenia. Wielu osobom jednak nie po drodze jest do lekarza okulisty – w tym przypadku z pomocą przychodzą dostępne niemal na każdym kroku okulary bez recepty. Obecnie można je zakupić nie tylko w aptekach, ale i drogeriach, w dodatku w bardzo niskich cenach. Warto jednak wiedzieć, że użytkowane na co dzień mogą wyrządzić więcej krzywdy, niż się nam wydaje. 

Przede wszystkim należy podkreślić, że gotowe okulary dostępne w zwykłych sklepach powinny być używane wyłącznie w awaryjnych sytuacjach. Z tego też względu, nie należy ich nosić dłużej niż przez 2-3 dni. Nie tylko nie będą one posiadały dokładnie takiej mocy szkieł, jaka jest konieczna przy twojej wadzie wzroku, ale także mogą powodować dyskomfort podczas noszenia ze względu na nieodpowiednie dopasowanie oprawek. Ponadto, nieodpowiedni rozstaw źrenic sprawi, że twoje oczy staną się przemęczone nawet wtedy, gdy okulary będą użytkowane wyłącznie sporadycznie. 

Zdecydowanie największym minusem długotrwałego użytkowania okularów bez recepty jest jednak fakt, że twoja wada wzroku z czasem może się pogłębiać. Nieodpowiednio dobrane szkła wyłącznie sprawią wrażenie poprawnego widzenia, jednak w rzeczywistości stan twoich oczu stopniowo będzie się pogarszać. Niewłaściwe okulary często powodują również inne dolegliwości, takie jak między innymi bóle głowy, przewlekłe zmęczenie czy rozdrażnienie, dodatkowo negatywnie wpływając na twój stan zdrowia. 

Dobre okulary to te, które są dobrane do indywidualnych potrzeb

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty można wywnioskować, że jedynym dobrym wyborem będą okulary wykonane w salonie optycznym. Nie oznacza to jednak, że z tych dostępnych bez recepty należy całkowicie zrezygnować – jeżeli zajdzie taka konieczność, w awaryjnej sytuacji mogą okazać się naprawdę pomocne. Należy jednak pamiętać, aby moc ich szkieł dobrać zgodnie ze swoją wadą wzroku, dlatego też warto wiedzieć jak czytać receptę na okulary wydaną przez okulistę. Nie należy zatem unikać wizyty u specjalisty – już niewielkie problemy ze wzrokiem mogą wymagać noszenia okularów korekcyjnych, które muszą być dostosowane do twoich indywidualnych potrzeb. Pamiętaj, że tylko profesjonalnie dobrane szkła są w stanie przywrócić komfort widzenia w przypadku wady wzroku.