× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Jak zwalczyć katar sienny?

katar sienny

Dane pokazują, że kataru siennego może doświadczać od 10 do nawet 25 proc. światowej populacji. Niestety skutecznie utrudnia on codzienne funkcjonowanie, dlatego też wiele osób sięga po leki na katar sienny. Czym charakteryzują się takie preparaty oraz jakie mają działanie?

Czym jest katar sienny?

Katar sienny określa się również alergicznym nieżytem nosa i jest on dolegliwością nawracającą z szeregiem różnych symptomów, takich jak towarzyszące bóle głowy, problemy z koncentracją, a także przemęczenie. Ma też inną przyczynę, aniżeli katar zwykły, gdyż wywoływany jest przez alergeny doprowadzający do drażnienia błony śluzowej nosa. Za taką reakcję zazwyczaj odpowiadają pyłki uwalniane przez rośliny, choć wyzwalaczem mogą być również zarodki pleśni unoszące się w powietrzu, a nawet sierść zwierząt.

Jak zdiagnozować przyczynę kataru siennego?

Nieleczony katar sienny może ulec nasileniu, stąd też dolegliwości tej nie można ignorować i właśnie dlatego wdraża się leczenie farmakologiczne, w tym leki na katar sienny. Przy czym aby móc skutecznie i długoterminowo łagodzić objawy, koniecznie trzeba dowiedzieć się, co dokładnie odpowiada za taką reakcję organizmu. W tym celu wykonuje się testy alergiczne, dzięki którym można wdrożyć odpowiednie leki na katar sienny.

Jakie są leki na katar sienny?

W przypadku prób radzenia sobie z katarem siennym, lekarze i farmaceuci często zalecają preparaty przeciwhistaminowe. Mają one na celu zniwelowanie działania histaminy, która jest mediatorem procesów zapalnych i alergicznych w organizmie człowieka.

W przypadku przeciwhistaminowych leków na katar sienny są to preparaty starsze, czyli I generacji i nowsze, czyli II oraz III generacji. Przyjmowanie preparatów z pierwszej grupy często wiązało się ze skutkami ubocznymi, w tym np. zwiększoną sennością. Nowsze leki na katar sienny wyróżniają się natomiast tym, że rzadko przyczyniają się do skutków ubocznych, a także mają przedłużony czas działania. Jest to korzyść również dla pacjenta, który taki lek na katar sienny może zażywać rzadziej i równie skutecznie łagodzić nieprzyjemne objawy chorobowe.

Jakie są inne sposoby leczenia kataru siennego?

Preparaty antyhistaminowe nie są oczywiście jedynymi, które może zaproponować lekarz lub farmaceuta. W przypadku tej choroby stosuje się bowiem również:

  • kortykosterydy do stosowania miejscowego łagodzące objawy kataru siennego,
  • leki obkurczające naczynia krwionośne niwelujące m.in. uczucie zatkanego nosa (w przypadku stosowania krótkoterminowego),
  • preparaty przeciwcholinergiczne zmniejszające ilość wydzieliny,
  • leki przeciwleukotrienowe także łagodzące objawy alergii, choć wdrażane głównie w przypadku astmy oskrzelowej.

Sami pacjenci, leki na katar sienny mogą kupować przez Internet, bowiem wiele preparatów na tę dolegliwość oferują również apteki online. Można je znaleźć również w Aptece Moderna, choć na polskim rynku funkcjonuje w sumie około 140 aptek internetowych, dlatego pacjenci mają duże możliwości wyboru.

Jak widać leki na katar sienny są szeroko dostępne i pozwalają łagodzić nieprzyjemne objawy chorobowe. Oczywiście zawsze należy przyjmować je zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty, a także zgodnie z dołączoną ulotką.