× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Dezodorant dla mężczyzn – opis działania, największe korzyści

Dezodorant dla mężczyzn

Problem potu to niedogodność, która dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn niezależnie od wieku. Niestety to panowie znacznie częściej mają do czynienia z nieprzyjemną wonią, jaka pojawia się po intensywnym wysiłku fizycznym, w trakcie upalnych dni lub w stresujących sytuacjach. Przyczyną jej obecności może być nieodpowiednia higiena lub, co ma miejsce szczególnie często, korzystanie z nieodpowiedniego produktu do ochrony przed nieprzyjemnym zapachem potu. Sprawdź, czego warto dowiedzieć się o dezodorancie dla mężczyzn przed jego zakupem.

Skąd bierze się nieprzyjemny zapach potu?

Pocenie się to naturalna reakcja naszego organizmu. Dzięki niej nasze ciało nie tylko jest w stanie uregulować temperaturę, ale także informuje nas o tym, że z naszym organizmem wszystko w porządku. Choć pocenie się to naturalny proces fizjologiczny, dla znacznej części osób stanowi powód do wstydu, szczególnie wtedy, gdy staje się zauważalny przez inne osoby. To właśnie w takiej sytuacji warto sięgnąć po dezodorant dla mężczyzn.

Nieprzyjemny zapach potu – przyczyny

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu potu mogą być niejednoznaczne, od błahych, po naprawdę poważne. Można zaliczyć do nich:

 • niewłaściwą higienę lub jej brak;
 • zaburzenia hormonalne;
 • nieodpowiednią dietę;
 • choroby – na przykład cukrzycę lub schorzenia nerek;
 • korzystanie z nieodpowiednich kosmetyków kontrolujących wydzielanie potu.

Bardzo częstym błędem popełnianym przez większość osób jest nieprawidłowy dobór preparatu, który miałby ograniczyć nieprzyjemny zapach potu. Bardzo często w takiej sytuacji sięga się po antyperspirant, co prowadzi nie tylko do niezadowolenia z działania produktu, ale i nierzadko nasilenia wydzielanego przez nas zapachu. Kosmetykiem, który pomoże w pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu, jest dezodorant dla mężczyzn.

Dezodorant dla mężczyzn – działanie i właściwości

Warto pamiętać o tym, że miejsca, gdzie znajdują się gruczoły apokrynowe, to bardzo często siedliska bakterii, które żywią się składnikami w wydzielanym przez gruczoły zapachowe pocie. Dlatego też, aby dezodorant dla mężczyzn był skuteczny w swoim działaniu, powinien przede wszystkim charakteryzować się działaniem ograniczającym rozwój bakterii. Oprócz tego dobrze aby w dezodorancie dla mężczyzn znalazły się substancje przeciwdziałające rozkładowi potu, a także maskujące nieprzyjemny zapach. Aby dezodorant dla mężczyzn był skuteczny, powinny znaleźć się w nim następujące składniki:

 • ałun;
 • sole magnezu;
 • soda oczyszczona;
 • skrobia;
 • tlenek cynku;
 • olejki eteryczne (działają antybakteryjnie i nadają przyjemny zapach);
 • ekstrakty roślinne;
 • substancje o działaniu nawilżającym i regenerującym (aloes, pantenol, alantoina).

Dezodorant dla mężczyzn – korzyści

Jakie korzyści niesie za sobą regularne korzystanie z dezodorantu dla mężczyzn? Najważniejszą jest oczywiście zneutralizowanie nieprzyjemnego zapachu potu. Oprócz tego dezodoranty dla mężczyzn często są perfumowane, dzięki czemu zyskujemy kosmetyk, który jest nie tylko skuteczny, ale równocześnie przyjemnie pachnie. Warto jednak pamiętać, że aby dezodorant dla mężczyzn był efektywny, powinniśmy stosować się do podstawowych zasad higieny.