× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Ból ucha – czy to coś poważnego?

ból ucha

Ból ucha to dolegliwość, na którą cierpiał każdy – chociaż raz w życiu. Mimo że uważana jest za przypadłość wieku dziecięcego, bardzo często dotyka również dorosłych.

Ból ucha – przyczyny

Ból ucha występuje najczęściej po przebytym przeziębieniu, grypie lub anginie. Czasem znika samoistnie po całkowitym wyleczeniu infekcji, jest jednak zwykle tak dokuczliwy, że chcemy się go pozbyć wcześniej, albo przynajmniej zmniejszyć jego natężenie. Zanim po prostu zastosujemy lek przeciwbólowy, zastanówmy się, czym jest spowodowany ból ucha w naszym, konkretnym przypadku.

Do najczęstszych przyczyn bólu ucha należą:

 • przebyta infekcja górnych dróg oddechowych
 • stany zapalne zębów lub ślinianek
 • stany zapalne lub zmiany nowotworowe migdałków
 • choroby krtani
 • choroby tarczycy
 • ostra niedrożność trąbki Eustachiusza
 • zapalenie ucha środkowego
 • nowotwór ucha środkowego
 • przebicie błony bębenkowej
 • ciało obce lub owad w uchu

Żadnej z powyższych przyczyn nie należy lekceważyć, nigdy nie można mieć pewności, czy ból ucha jest powikłaniem po infekcji, czy też może jednym z pierwszych objawów nowotworu.

       Warto nadmienić, że przebicie błony bębenkowej czasem fundujemy sobie sami, za pomocą patyczków do uszu, czy innych przedmiotów, które wkładamy do ucha żeby je wyczyścić. Grzebanie w uchu jest objawem nerwicowym i w takim przypadku konieczne jest leczenie nerwicy natręctw.

Ból ucha u dzieci

Ból ucha często występuje we wczesnym dzieciństwie i wtedy jest najczęściej efektem zapalenia ucha środkowego. Dochodzi do niego w wyniku przeziębień ale też notuje się sporo przypadków zapalenia ucha u dzieci, którym dostało się do ucha mleko, lub sok z butelki. Są to zwykle tak niewielkie ilości, że rodzice mogą na to nie zwrócić uwagi. Substancja gnije w ciepłym otoczeniu i powoduje stan zapalny.

Jak złagodzić ból ucha domowymi sposobami

Doraźnie pomaga zaaplikowanie kilku kropel podgrzanej oliwy aplikowanej do ucha, gorące okłady, a nawet żucie gumy – podczas ruchu żuchwy ucho nagrzewa się w naturalny sposób.

1 thought on “Ból ucha – czy to coś poważnego?

 1. Żadnej z powyższych przyczyn nie należy lekceważyć, nigdy nie można mieć pewności, czy ból ucha jest powikłaniem po infekcji, czy też może jednym z pierwszych objawów nowotworu.

Comments are closed.