× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Ból brzucha – skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

ból brzucha

Ból brzucha to jedna z najpowszechniej występujących dolegliwości. Prawdopodobnie posiada też najszerszy wachlarz możliwych przyczyn a zlekceważenie niektórych z nich może skończyć śmiercią.

Ból brzucha – najczęstsze przyczyny

  • Niestrawność – każdy choć raz w życiu jej doświadczył. To jedna z najczęstszych przyczyn bólu brzucha. Jest dość łatwa do rozpoznania – zwykle towarzyszą jej inne dolegliwości takie jak wzdęcia, zgaga, nudności i wymioty. Ból występuje w górnej, środkowej części brzucha i poradzić sobie z nim można za pomocą ziół poprawiających trawienie.
  • Schorzenia trzustki. Ból jest umiejscowiony w nadbrzuszu, promieniuje. Kiedy czujemy tego rodzaju powracające dolegliwości powinniśmy skonsultować się z lekarzem, Istnieją leki, które wspomagają działanie trzustki.
  • Bóle w dole brzucha u kobiet – o ile nie są to bóle menstruacyjne, przyczyną może być stan zapalny jajników albo endometrioza. Należy skonsultować się z ginekologiem, by wykluczyć ewentualne zmiany nowotworowe.
  • Skurcze jelit – mogą mieć kilka przyczyn, w tym: zła dieta, nietolerancja laktozy, zespół jelita drażliwego, zbyt intensywny wysiłek. Ból jest nagły, o dużym nasileniu, zwykle mija samoistnie i wraca po jakimś czasie.

Skurcze jelit mogą mieć również podłoże psychosomatyczne i być spowodowane dużym stresem. Zdarzają się często w wieku dojrzewania, czasem towarzyszą im biegunki.

  • Zapalenie wyrostka robaczkowego. Ból jest ostry, bardzo intensywny i umiejscowiony w dolnej, prawej części brzucha. Próby radzenia sobie z nm domowymi sposobami i lekceważenie konieczności interwencji lekarskiej mogą sprawić, że dojdzie do perforacji, która może stać się przyczyną ogólnego stanu zapalnego jamy brzusznej i w rezultacie zgonu.

Z bólem często radzimy sobie domowym sposobem przyjmując po prostu odpowiednio wysokie dawki leków przeciwbólowych. Należy pamiętać, że ból brzucha zawsze jest oznaką, że organizm z czymś walczy. Ustalmy i usuńmy przyczyny, nie wolno go nam lekceważyć.

1 thought on “Ból brzucha – skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

  1. Ból jest ostry, bardzo intensywny i umiejscowiony w dolnej, prawej części brzucha. Próby radzenia sobie z nm domowymi sposobami i lekceważenie konieczności interwencji lekarskiej mogą sprawić, że dojdzie do perforacji, która może stać się przyczyną ogólnego stanu zapalnego jamy brzusznej i w rezultacie zgonu.

Comments are closed.