× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Jak zwiększyć widoczność opalenizny i nie narazić się na szkodliwe promieniowanie UV?

Jak zwiększyć widoczność opalenizny i nie narazić się na szkodliwe promieniowanie UV?

Wiele osób zastanawia się jaki krem czy olejek do opalania skóry wybrać, by zwiększyć widoczność opalenizny, a jednocześnie nie narazić na szwank swojego zdrowia. Wiadomo, że promieniowanie UV działa przez cały czas, a wystawiając skórę na słońce na dłużej bez ochrony trzeba liczyć się z przykrymi konsekwencjami, czyli oparzeniami słonecznymi. Można jednak w sposób zdrowy i zrównoważony przyspieszyć opalanie. Jak to zrobić?

Co wybrać krem czy olejek do opalania? 

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy olejek do opalania przyspiesza opalanie bardziej niż krem. Otóż wszystko zależy od składników danego produktu. Generalnie prawdą jest, że olejek powoduje szybszą melanogenezę, a więc produkcję melaniny i to dlatego, że posiada niższy SPF, zatem w mniejszym stopniu blokuje promieniowanie UVB. Zwykle ochrona w olejkach do opalania jest niska i wynosi nie więcej niż SPF 10. Trzeba od razu zaznaczyć, że nie jest to ochrona optymalna i taki produkt trzeba stosować razem z kremem z filtrem o wyższej ochronie UV. Olejek do opalania przyspieszający opalanie – co ma w składzie, że powoduje szybsze pojawienie się opalenizny? Istotne znaczenie ma nie to, że ochrona SPF jest minimalna, ale przede wszystkim zawartość enzymów roślinnych, które pozytywnie wpływają na melanogenezę. Mowa o pochodnych tyrozyny, czyli aminokwasu obecnego w skórze, a także olejku karotenowym, olejku z orzechów włoskich czy maśle kakaowym. Warto podkreślić, że naturalne oleje poza efektem szybszego zabarwienia skóry zapewniają jej widoczne odmłodzenie i rewitalizację, nawilżają i zapewniają skórze blask. Pomimo wszystkich pozytywnych działań nie należy z codziennej pielęgnacji eliminować kremu z filtrem UV. Trzeba go używać na 30 minut przed wyjściem, a gdy chce się przyspieszyć opalanie tuż przed wyjściem na skórę można nałożyć przyspieszacz do opalania. Jego bezpieczne zastosowanie jest zawsze warunkowane wcześniejszym użyciem kremu z filtrem np. SPF 30 i o tym należy pamiętać!        

Jak dobierać kremy z filtrem UV do potrzeb skóry oraz ekspozycji na słońce? 

Filtry SPF zapewniają przedłużenie bezpiecznej ekspozycji na słońce, która bez ochrony wynosi 15 do 20 minut. Im wyższa liczba, przy SPF, tym ochrona większa. Warto jednak wiedzieć, że żaden krem nie chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV w 100%. W przypadku SPF 50 jest to ochrona wynosząca ok. 98%. Z kolei SPF 10 chroni tylko w ok. 90%. Jest to uważane za niewystarczającą ochronę, stąd należy stosować kremy z wyższym filtrem, których działanie można uzupełniać po aplikacji o tzw. przyspieszacze opalania. Skóra wrażliwa potrzebuje najwyższego stopnia ochrony, zatem należy wybierać SPF 50+, co dotyczy także bardzo jasnej, alabastrowej skóry. Osoby, które przy pierwszym kontakcie ze słońcem ulegają poparzeniu, ale później ich skóra ładnie opala się na złocisty kolor powinny sięgać po ochronę SPF 25 na co dzień i SPF 30 lub SPF 50 przy większej ekspozycji na słońce. Osoby o cerze śniadej przy dłuższym przebywaniu na słońcu mogą korzystać z kremów SPF 20, gdyż naturalna ochrona skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV w ich przypadku jest wyższa.       

Jak uniknąć poparzeń słonecznych? 

Aby uniknąć poparzeń słonecznych należy unikać ekspozycji na słońce w godzinach od południa do 15. Warto również sprawdzać alerty pogodowe dotyczące indeksu UV. Jeżeli jest niski ryzyko poparzenia słonecznego jest znikome, co jednak nie oznacza, że nie należy stosować ochrony przeciwsłonecznej. Trzeba pamiętać, że promieniowanie UV może powodować degradację tkanek czy też narządów. Współczynnik ochrony przeciwsłonecznej powinien być przynajmniej 2 razy wyższy niż podany indeks UV. W przypadku indeksu UV wynoszącego między 8 a 10 należy stosować przynajmniej ochronę SPF 20.