Jak radzić sobie z osobą uzależnioną od alkoholu?
Pomoc osobie uzależnionej jest niezwykle trudnym i skomplikowanym procesem. Jednak istnieje kilka zasad, które należy wdrożyć w przypadku zetknięcia się z problemem alkoholowym w najbliższym otoczeniu.
Alkoholik w rodzinie: jak skutecznie pomagać?
Sama miłość nie wystarczy, aby ocalić najbliższych od nałogu, trzeba wiedzieć, co i jak robić. Zdarza się bowiem, że najsilniejsze i najszlachetniejsze ludzkie uczucie w danej sytuacji powoduje, że bliscy alkoholika tworzą zły stereotyp relacji z nim. W rezultacie tylko przyczyniają się do rozwoju alkoholizmu, a sami stają się współzależni. Zatem jak radzić sobie z alkoholikiem? Ogólna zasadą dla wszystkich bliskich, niezależnie od tego, kto z nich jest chory – mąż, żona, ojciec, matka, syn, córka, brzmi – nie należy robić niczego, co przyczynia się do rozwoju uzależnienia.
Osoba pijąca musi sama rozwiązać swoje problemy. W przeciwnym razie nie będzie bariery dla kolejnego pijaństwa, ponieważ będzie miał nadzieję na twoją pomoc. Absolutnie niedopuszczalne jest, aby współczujący krewni sami kupowali alkohol. Trzeba wreszcie zdać sobie sprawę: alkoholizm to choroba, a leczenie nie zawsze jest przyjemne i bezbolesne. Alkoholicy i narkomani są bardzo wrażliwi na system kar i nagród. Pod tym względem są jak dzieci i często należy się z nimi komunikować jak z dziećmi: tam, gdzie trzeba – chwalić, a tam, gdzie trzeba – karać. Twój stosunek do alkoholu musi być konsekwentnie negatywny. Jakiekolwiek spożycie alkoholu, nawet najmniejsze, choćby tylko zapach oparów, nie powinno pozostać bez twojej negatywnej oceny.
Zrozumieć…
Czasami rozmowa wystarczy, aby osoba z problemami alkoholowymi zgodziła się pójść do lekarza, ale najczęściej stawia opór w każdy możliwy sposób, powołując się na brak wolnego czasu, bezużyteczność tej wizyty i wiele innych „ważnych” powodów. Musisz być nieugięty i z każdym kolejnym epizodem alkoholu coraz bardziej zdecydowanie nalegać na leczenie. Co więcej, jeśli rozmowy są nieskuteczne, nie wahaj się skorzystać z innych metod nacisku.
Każda twoja rozmowa, każdy spór dotyczący istniejącego problemu alkoholowego powinien zakończyć się jakąś konstruktywną decyzją. W żadnym wypadku nie powinieneś zatrzymać się w połowie drogi i pozwolić, by alkoholowe „ja” twojego pacjenta ponownie oszukało was wszystkich i zmusiło ich do odłożenia prawdziwych działań antyalkoholowych na czas nieokreślony. Bo zwykle takie rozmowy kończą się obietnicą alkoholika, że nie będzie pić.
Najmądrzejszą rzeczą, jaką mogą zrobić krewni pacjenta, jest również nie pić ani nie trzymać napojów alkoholowych w domu. Jeśli alkoholik przestaje pić, a ty ciągle robisz to w jego obecności, to robiąc to, dajesz mu znać, przypominasz mu, że jest chory, a ty i wszyscy inni, którzy piją z tobą, jesteście zdrowi.
Ośrodek Terapii Uzależnień to czasem najlepsze rozwiązanie
Ośrodki leczenia alkoholizmu specjalizują się w leczeniu całego spektrum zaburzeń psychicznych i chorób uzależnieniowych. W swojej praktyce lekarze wykorzystują nowoczesne osiągnięcia z zakresu psychiatrii, psychoterapii, co pozwala im osiągać wysokie wyniki w walce z nałogiem.
Pomoc doradcza i medyczna świadczona jest przy użyciu nowoczesnych metod, spełniających normy bezpieczeństwa. Taka klinika zapewnia pełen zakres usług medycznych na wszystkich etapach leczenia uzależnienia od alkoholu (zatrzymanie patologicznego głodu alkoholu, zaprzestanie upijania się, terapia wspomagająca). Stosowane są nowoczesne zintegrowane podejścia, spełniające międzynarodowe standardy, charakteryzujące się bezpieczeństwem i wydajnością.
Jednym z najważniejszych aspektów leczenia uzależnienia od alkoholu jest pomoc psychoterapeutyczna. Jej zastosowanie pomaga pacjentowi uporać się z psychologicznymi przyczynami wystąpienia choroby, opracować plan programu rehabilitacji, przezwyciężyć nawroty choroby i znormalizować zaburzone więzi społeczne, relacje rodzinne oraz powrócić do pełnej aktywności zawodowej. Wykwalifikowani specjaliści psychiatrzy pomagają skutecznie radzić sobie z częstą ciężką współistniejącą patologią alkoholizmu (organiczne zmiany w mózgu, drgawki, drażliwość, depresja, lęk, zaburzenia snu i inne). Specjaliści z powodzeniem radzą sobie z problemem leczenia zaburzeń nerwicowych.