× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

W jaki sposób można stymulować rozwój dziecka w wieku przedszkolnym?

dziecko

Rozwój dziecka nie zawsze przebiega harmonijnie. W niektórych sferach dziecko osiąga dobre rezultaty, w innych nie radzi sobie z zadaniami, które inne dzieci w jego wieku wykonują z łatwością. Warto więc stworzyć dziecku warunki do wszechstronnego rozwoju, w oparciu o jego potencjał i naturalną potrzebę aktywności. Do tego celu służą różnego rodzaju materiały pomocnicze, rozbudzające zainteresowania i stawiające dziecko w sytuacjach zadaniowych, wymagających samodzielnego działania i kreatywności. 

Stymulowanie rozwoju procesów poznawczych i twórczego działania

Główną formą aktywności dzieci w wieku przedszkolnym jest zabawa. W trakcie zabawy rozszerzają swoją wiedzę o otaczającym świecie i doskonalą podstawowe sprawności. Rolę pomocniczą pełnią zabawki interaktywne i dydaktyczne

Zabawki edukacyjne

Różne rodzaje klocków dostarczają dziecku wiedzy o właściwościach fizycznych przedmiotów, takich jak kształt, kolor, ciężar, sprężystość, faktura tworzywa. Podczas budowania, dzieci poznają zjawisko grawitacji i zasady tworzenia stabilnych konstrukcji. Akcesoria do zabaw tematycznych – domki dla lalek, zestawy kuchenne, czy koszyki z zakupami różnych produktów, dają dzieciom nieograniczone możliwość odzwierciedlania codziennej rzeczywistości. W toku zabawy uczą się też nazywać przedmioty i czynności. Wzbogaca to zasób ich czynnego słownictwa. Ruchome literki i cyferki układane na tablicach magnetycznych, pomagają starszakom rozpoznawać kształty symboli graficznych. Jest to pewien rodzaj przygotowania do nauki szkolnej.

Zabawki interaktywne

Tego typu zabawki zaspokajają potrzebę ruchu i twórczego działania. Dzieci inicjują jakąś czynność, która w toku zabawy może przebiegać w sposób tworzący nową jakość. Tak się dzieje w przypadku interaktywnych zabawek multimedialnych. Dobrym przykładem jest zestaw elementów, z których dziecko w dowolny sposób konstruuje wieżę z pochyłymi platformami. Potem katapultuje na jej szczyt kolorowe kulki, które staczają się na dół. Zabawka wydaje różne dźwięki i emituje pulsacyjne światło. Interaktywnością charakteryzują się też książeczki – zabawki. Po otwarciu okładki, dziecko może manipulować ruchomymi elementami, tworząc za każdym razem inną fabułę.

Jak wybierać zabawki?

Aby zabawka dobrze pełniła funkcję stymulującą, musi być zaprojektowana w oparciu o znajomość prawidłowości rozwojowych. Ma być wykonana solidnie i z uwzględnieniem zasad bezpiecznego użytkowania. Duży wybór zabawek spełniających te warunki można znaleźć w sklepie ŻUCZEK – https://zuczek-zabawki.pl/kategoria-produktu/zabawki/zabawki-edukacyjne-dla-dzieci/. Przy zakupie należy sprawdzić producenckie oznakowania dotyczące przedziału wiekowego. Warto wybierać produkty sprawdzonej marki, specjalizującej się w wytwarzaniu zabawek edukacyjnych dla dzieci.