× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Jak przedłużyć żywotność materaca

materac

Kupno materaca wiąże się z dużym wydatkiem. Na szczęście materac do sypialni kupujemy raz na dekadę. Może się zdarzyć, że zużyje się on znacznie wcześniej. Dlaczego tak się dzieje? Czy jest to wina producenta? A może my zrobiliśmy coś nie tak? Czy można popsuć materac? Odpowiedź brzmi: TAK. Jakie błędy popełniamy podczas kupna materaca oraz w trakcie użytkowania? Co skraca żywotność materaca? Sprawdźmy!

Twardy materac dla osób otyłych

Jeśli mamy nadwagę, powinniśmy wziąć to pod uwagę podczas zakupu nowego materaca. Zbyt miękki materac nie będzie odpowiednim wsparciem dla naszego kręgosłupa. Poza tym miękki materac, pod wpływem zbyt dużego ciężaru ciała, zużyje się bardzo szybko. – Bez względu na to, czy jest to materac piankowy, czy też materac sprężynowy. Zarówno pianka, jak i sprężyny stracą swoją sprężystość i już po krótkim czasie użytkowania nie będą one powracały do swoich pierwotnych kształtów. Materac będzie coraz cieńszy i cieńszy, a my ze złością będziemy wspominać sprzedawcę, który zapewniał nas, że jest to materac dobrej jakości.

Zatem jaki materac wybrać, jeśli mamy nadwagę?

Największą swobodę mają osoby szczupłe, które w zależności od upodobań mogą używać materace o różnym stopniu twardości – również materace miękkie. Osoby normalnej budowy ciała oraz z lekką nadwagą do około 80 kg powinny zaopatrzyć się w materac co najmniej średniej twardości. Osoby z dużą nadwagą – powyżej 80 kg, powinny korzystać z materacy twardych. Natomiast osoby z olbrzymią otyłością – powyżej 120 kg powinny sypiać na materacach bardzo twardych tj. materace znanej i renomowanej marki Anhel. Cieszy się ona pozytywnymi opiniami wśród użytkowników ceniących sobie dobrą jakość – nie tylko tych z nadwagą. 

Materace nawierzchniowe – podwyższenie komfortu podczas spania oraz dodatkowa ochrona materaca głównego

Co zrobić, jeśli materac jest zbyt twardy i nie wysypiamy się na nim? Jeśli materac jest zbyt twardy i nie wysypiamy się na nim warto pomyśleć o zakupie materaca nawierzchniowego. Najprawdopodobniej nie sypiamy na plecach. Podczas spania na boku lub brzuchu twardy materac może nas uwierać w najbardziej wysunięte części ciała tj. biodra, piersi, czy ramiona. Materac nawierzchniowy dopasuje się do kształtów naszego ciała, podczas gdy materac główny, da odpowiednie wsparcie naszemu kręgosłupowi przez dziesięć kolejnych lat. 

Jak dbać o materac

Dbając on nasz materac jesteśmy w stanie przedłużyć jego żywotność. Jak dbać o materac? Poza doborem materaca odpowiedniego do naszej wagi ogromne znaczenie odgrywają:

  • ochrona przed zamoczeniem;
  • ochrona przed zabrudzeniem;
  • zapewnienie materacowi dobrej cyrkulacji każdego dnia;
  • przekładanie materaca przy każdej zmianie pościeli;
  • ochrona przed długotrwałym działaniem promieni słonecznych;
  • wietrzenie materaca na mrozie w okresie zimowym.

Ponadto warto zapoznać się z zaleceniami producenta. Jeśli będziemy odpowiednio dbali o materac oraz dostosujemy się do zaleceń producenta, powinien on posłużyć nam tak długo, jak przewidział to producent. Być może nawet kilka lat dłużej.

Jeśli uświadomimy sobie, jaki błąd popełniliśmy podczas zakupu, z pewnością kolejnym razem będziemy znacznie mądrzejsi. Nie bez powodu mówi się, że Polak jest mądry po szkodzie. Z właściwą pielęgnacją materaca możemy zacząć już dziś.