× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

5 książek medycznych, które musisz znać

książki medyczne

Jeśli interesujesz się medycznymi zagadkami lub po prostu zajmujesz się medycyną na co dzień, na pewno szukasz jakiejś ciekawej lektury z medycyną w tle na długie jesienne wieczory. Tylko jaką publikację wybrać, aby się nie zawieźć? Przygotowaliśmy zestawienie, które ułatwi Ci wybór.

TOP 5 książek medycznych

Zawarte w naszym zestawieniu książki medyczne to pozycje bestsellery. Każda osoba, która lubi lektury o takiej tematyce, na pewno się na nich nie zawiedzie. Ostrzegamy – są bardzo wciągające.

 1. Stulecie chirurgów

To niezwykle interesująca opowieść o historii chirurgii. Jej autor, Jürgen Thorwald, odkrywa przed czytelnikiem jeszcze nie tak dawne czasy, gdy lekarze działali po omacku, nierzadko wykorzystując rzeźnickie narzędzia. Niektóre przedstawione historie mrożą krew w żyłach i pozostają w pamięci na długo, ale z pewnością nie jest to literatura grozy. To faktury, o których każdy zainteresowany medycyną powinien wiedzieć.

2. Zagadki medyczne i sztuka diagnozy: pacjenci opowiadają swoje historie

Autorką tej książki jest dr Lisa Sanders – amerykańska lekarka, która była konsultantką serialu Dr House. To właśnie jej felietony, publikowane na łapach „New York Times” stały się inspiracją do powstawania historii o niezwykłym lekarzu Gregorym House’ie. Dr Lisa Sanders zebrała w swojej książce najbardziej tajemnicze przypadki chorób, z jakimi zetknęła się podczas własnych praktyk. Czytelnik razem z nią szkoli się w sztuce diagnozy.

3. Po pierwsze nie szkodzić

To opowieść brytyjskiego neurochirurga, Henry’ego Marsha, który pokazuje od kulis codzienność lekarzy i pacjentów. Historie są przejmujące – pełne sukcesów w walce o życie, ale też porażek. Lektura ta budzi więc skrajne emocje. Jest wprost idealna dla osób, które lubią pozycje budzące głębsze refleksje, zostawiające ślad w pamięci. „Po pierwsze nie szkodzić” to także obowiązkowa opowieść dla osób zajmujących się medycyną na co dzień.

4. Psychiatrzy. Sekrety polskich gabinetów

Wiele mówi się o złej kondycji polskiej psychiatrii, ale jak praca psychiatry wygląda w praktyce? Co dzieje się za zamkniętymi drzwiami gabinetów i szpitali psychiatrycznych? Odpowiedzi na te pytania udziela Ewa Pągowska w swojej książce „Psychiatrzy. Sekrety polskich gabinetów”. Autorka w rozmowach z psychiatrami porusza tematy tabu i nie unika kontrowersji. Pyta też o problemy najbardziej aktualne m.in. wpływ doświadczenia pandemii na zdrowie mentalne.

5. Szarlatani. Najgorsze pomysły w dziejach medycyny

Autorami tego bestsellera są Lydia Kang i Nate Pedersen. Książka „Szarlatani. Najgorsze pomysły w dziejach medycyny” skupia się wokół dawniej stosowanych metod medycznych. Autorzy omawiają w niej najbardziej kontrowersyjne pomysły i zabiegi, przedstawiają prawdziwe historie. Z jednej strony jest to pozycja pełna humoru, z drugiej wywołuje gęsią skórkę. Trudno się od niej oderwać!