× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Zapalenie spojówek – objawy

Zapalenie spojówek

Swędzenie, pieczenie oczu, śluzowo-ropna wydzielina, uczucie ciała obcego w oku to objawy, które najczęściej towarzyszą zapaleniu spojówek. Ta powszechnie występująca przypadłość dotyka osoby w różnym wieku i może mieć rozmaite podłoże. Choć objawy choroby są zwykle dość dokuczliwe, odpowiednie leczenie zwykle szybko przynosi poprawę. Jakie jeszcze objawy mogą wskazywać na zapalenie spojówek?

W jaki sposób objawia się zapalenie spojówek?

Zapalenie spojówek to nic innego jak stan zapalny błony śluzowej, która pokrywa powierzchnię gałki ocznej. Jej głównym zadaniem jest ochrona oka przed urazami, jak również infekcjami. Na skutek działania rozmaitych czynników zewnętrznych, najczęściej wirusów, bakterii, grzybów oraz innych drobnoustrojów chorobotwórczych, może dojść do podrażnienia spojówki oka i pojawienia się stanu zapalnego śluzówki. Do zapalenia spojówek może się także przyczynić kontakt z alergenem, jak również ciało obce w oku.

Objawy zapalenia spojówek są dość charakterystyczne i są podobne bez względu na podłoże choroby. Początkowo pojawia się świąd, pieczenie, łzawienie, a także zaczerwienienie śluzówki oka. To najczęstsze dolegliwości towarzyszące temu schorzeniu. Może się ono również objawiać światłowstrętem, ale też uczuciem nieprzyjemnego kłucia w oku. Najczęściej pojawia się także śluzowo-ropna wydzielina. Zapalenie spojówek może mieć podłoże infekcyjne lub bezinfekcyjne. Jeżeli objawy są ostre, prawdopodobnie mamy do czynienia z infekcją bakteryjną, bądź wirusową, dlatego zawsze warto to skonsultować ze specjalistą.

Objawy bakteryjnego zapalenia spojówek

W przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek typowym objawem choroby jest obecność ropnej lub śluzowo-ropnej wydzieliny. Zwykle odkłada się ona w worku spojówkowym, a jej wygląd może wskazywać na rodzaj bakterii, które zaatakowały błonę śluzową oka. Duże ilości lepkiej, ropnej wydzieliny pojawiają się na skutek infekcji bakteriami paciorkowca. Zielona, gęsta wydzielina towarzyszy rzeżączkowemu zapaleniu spojówek. Przy zakażeniu gronkowcem ropnej wydzieliny jest mniej, ale może pojawić się obrzęk powiek, a nawet reakcja grudkowa czy brodawkowa. Bakteryjne zapalenie spojówek zwykle trwa około 10-14 dni. Należy pamiętać, że przy ostrym jego przebiegu konieczna będzie wizyta u specjalisty.

Wirusowe zapalenie spojówek

Łzawienie, przekrwienie i obrzęk oczu to najczęstsze objawy pojawiające się przy wirusowym zapaleniu spojówek. Może mu także towarzyszyć surowicza wydzielina. Schorzenie często pojawia się równolegle z przebiegiem infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych. Jeżeli nie ustępuje w ciągu kilku dni, może się przerodzić w stan przewlekły, a to wymaga pilnej wizyty u okulisty. Nieleczone, przewlekłe wirusowe zapalenie spojówek może bowiem doprowadzić do zapalenia rogówki i problemów z ostrym widzeniem.

Choć zapalenie spojówek zwykle nie jest poważnym schorzeniem i przy wdrożeniu odpowiedniego leczenia szybko mija, zawsze warto skonsultować je ze specjalistą. Odwiedzając stronę internetową acuvue.pl, znajdziemy szereg przydatnych informacji na temat zdrowia oczu, najczęstszych problemów ze wzrokiem oraz cenne porady, jak sobie z nimi skutecznie radzić.