× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Wizyta w przychodni poza miejscem zamieszkania — co musisz widzieć?

konsultacja

Wielu z nas zastanawia się, czy wyjeżdżając na wakacje, lub przebywając czasowo poza miejscem zamieszkania, możliwe będzie skorzystanie z opieki zdrowotnej. Każda osoba ubezpieczona w Polsce ma taką możliwość. Na jakich zasadach odbywają się wizyty w przychodni poza miejscem zamieszkania?

Kiedy możliwa jest wizyta w przychodni poza miejscem zamieszkania?

Każdy z nas zapisany jest do jakiejś poradni zdrowia. Wiele osób wybiera najbliższą miejscu swojego zamieszkania placówkę, ale bywa i tak, że do lekarza dojeżdża się, lub że po przeprowadzce nadal chcesz korzystać z usług danego specjalisty. Może się jednak zdarzyć, że pomoc potrzebna jest nagle, zarówno w Twoim mieście, jak i poza nim. Dodatkowych problemów dostarczyła pandemia, podczas której dostęp do placówek był utrudniony. O tym, jak konsultować się z lekarzem podczas pandemii doradzają autorzy tekstów na Ekonsultacje.pl; w przypadku izolacji lub kwarantanny, niezbędne będą teleporady lub innego rodzaju pomoc lekarska, która nie wymaga obecności w placówce.

Jeśli natomiast zdarzy się, że potrzebna będzie wizyta w poradni, a Ty jesteś akurat w innym mieście, oczywiście jest to jak najbardziej możliwe, pod warunkiem, że masz aktualne ubezpieczenie zdrowotne.

Jakie dokumenty musisz mieć, jeśli odwiedzasz lekarza poza miejscem zamieszkania?

Jeszcze jakiś czas temu, aby skorzystać z poradni poza miejsce zamieszkania, potrzebne było papierowe zaświadczenie o tym, że jest się ubezpieczonym. W przypadku wizyty w szpitalu, na doniesienie owego dokumentu było 30 dni, natomiast przy skorzystaniu z dobrodziejstw przychodni, tydzień. Obecnie udokumentować swoje ubezpieczenie zdrowotne możemy na trzy sposoby:

  • za pomocą elektronicznego potwierdzenia pobranego z systemu eWUŚ – w tym przypadku wystarczy, że w rejestracji podasz swój numer PESEL i potwierdzisz dane dokumentem tożsamości, gdyż są one w systemie;
  • składając oświadczenie o przysługującym prawie do opieki zdrowotnej ze wszystkimi danymi, takimi jak PESEL, numer dowodu czy informacje o podstawie do świadczeń;
  • przedłożenie papierowego dokumentu z przychodni, potwierdzającego prawo do ubezpieczenia.

Wizyta poza miejscem zamieszkania a całodobowa opieka medyczna

Wizyta u lekarza poza miejscem zamieszkania może także odbyć się w niespodziewanych okolicznościach. Zdarza się, że odczuwamy konkretne dolegliwości, które jednak nie kwalifikują się na SOR, w godzinach, w których placówka jest zamknięta. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, która przyjmuje osoby niemogące pojawić się w swojej placówce. Przychodnie takie są jednak czynne zazwyczaj wieczorami, nocami i w dni wolne od pracy. W takim przypadku procedury są podobne jak w przypadku skorzystania z poradni poza miejscem zamieszkania – należy przedstawić odpowiedni dokument lub poprosić w rejestracji o ściągnięcie danych z systemu.