× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Kaszaki. Czy są groźne?

kaszak

Kaszak to często spotykana zmiana skórna, którą przeważnie znaleźć można na twarzy, szyi, ale i w miejscach intymnych. Przeważnie jest niewielkich rozmiarów, ale zdarzają się sytuację, że może być także spory, a co za tym idzie szpecący. Kaszaki nie są groźne, ale stanowią defekt kosmetyczny, jeśli znajdują się w miejscu widocznym.

Obecnie powód powstawania kaszaków nie jest znany. W niektórych przypadkach tworzą się już w życiu płodowym. Najczęściej jednak występują u osób pomiędzy 30. a 40. rokiem życia. Częściej dotykają też mężczyzn. Kaszaki wystąpić mogą także u osób w okresie dojrzewanie, gdzie powstają wskutek zmian związanych z hormonami. Za przyczyny powstawania kaszaków uznaje się:

  • zakażenie wirusem HPV,
  • uwarunkowanie genetyczne,
  • otarcia i uszkodzenia skóry,
  • brak odpowiedniej higieny,
  • stany zapalne,
  • nieprawidłową pracę gruczołów łojowych,
  • zapalenia i uszkodzenia mieszków włosowych

Jak wyglądają kaszaki?

Kaszaki wyglądem przypominają cieliste krosty. To torbiel – narośl na skórze, która może mieć wielkość kilku milimetrów, ale także kilku centymetrów. Przeważnie są okrągłymi, podskórnymi guzkami, które wypełnione są mieszaniną zrogowaciałego naskórka, łoju, kreatyny i cholesterolu. Gdy kaszak jest duży, może przyjąć żółtą bądź białą. Kaszaki łatwo przesuwają się pod naciskiem, ale nie ma reguły mówiącej, że są twarde lub miękkie. W przypadku zakażenia zaś pojawić może się zaczerwienienie i ból.

Kaszaki: jak je usunąć?

Lekarze nie polecają samodzielnie usuwać kaszaków w domu. Spowodowane jest to możliwością powstania zakażenia, a co za tym idzie szpecących blizn na skórze. Jeśli jednak nadal chcemy zrobić to samodzielnie, przede wszystkim nie należy go przekłuwać igłą czy innym ostrym narzędziem, a także wyciskać. Działania te są bardzo ryzykowne ze względu możliwość infekcji, z którą należy jak najszybciej zgłosić się do odpowiedniego specjalisty.

Niestety usuwanie kaszaków w klinikach i gabinetach kosmetycznych może wiązać się ze sporymi kosztami. Co więc należy zrobić, by usunąć kaszaka? Jest na to dość prosty, a zarazem bezpieczny i niedrogi sposób. Wystarczy sporządzić napar ze skrzypu. Następnie nasączyć w watę i robić gorące okłady na zmienione miejsce na skórze. Skrzyp bowiem łagodzi podrażnienia, a jednocześnie ma pozytywny wpływ na pracę gruczołów łojowych.  Systematyczne stosowanie doprowadzić do usunięcia kaszaków, ponieważ w ten sposób udrażnia się kanaliki gruczołów.

Sam przepis na napar też jest prosty. Napar przyrządza się z dwóch szklanek wody i czterech łyżek skrzypu. Tak przygotowany napar gotować należy przez kilka minut, a następnie poczekać aż delikatnie ostygnie. W ten sposób bowiem unikniemy niechcianych poparzeń skóry. Gdy już będziemy mieć pewność, że się nie sparzymy, nasączamy nim watę i robimy okład. Ten warto zabezpieczyć, by się nie przemieszczał. Można w tym celu wykorzystać bandaże.

Do leczenia kaszaków można także stosować kremy zmiękczające oraz udrażniające ujścia kanalików. Należy stosować je systematycznie, a leczenie niestety trwa. Jeśli chcemy się pozbyć kaszaków szybciej, można skorzystać z pomocy lekarza specjalisty. Torbiele usuwać powinien chirurg przy znieczuleniu miejscowym lub dermatolog. Małe torbiele są nakłuwane i wyciskane. Po takim zabiegu pozostaje niewielka rana, która goi się samoistnie. Niestety pozostawia to niewielką bliznę.

Duże kaszaki usuwane są chirurgicznie, a na miejscu występowania zakłada się szwy. To również prowadzi do powstania blizn. Zdarzyć się może także, że po zabiegu dojdzie do stanu zapalnego. Wtedy należy przyjmować antybiotyki. W przypadku kaszaków na twarzy stosuje się zabiegi laserowe, co pozwala uniknąć bardzo widocznych blizn. Innym zabiegiem nieinwazyjnym, który jest stosowany do walki z kaszakami, jest także krioterapia.

Kaszaki to niegroźne zmiany, które jednak mogą mieć negatywny wpływ na nasz wygląd. Warto zadbać o ich odpowiednie usunięcie w celu uniknięcia niekorzystnych skutków takich jak blizny bądź stany zapalne. Istnieje kilka sposobów usuwania kaszaków, zarówno inwazyjnych, jak i nieinwazyjnych. Co ważniejsze należy unikać samodzielnego wyciskania lub nakłuwania kaszaków. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do lekarza specjalisty lub skorzystanie ze specjalnych kremów.