Jak wyleczyć cukrzycę?
Cukrzyca to pierwsza choroba niezakaźna zakwalifikowana przez ONZ jako epidemia. Przypuszcza się, że w 2040 r. na całym świecie na cukrzycę będą chorować już 642 mln osoby! Na szczęście istnieją skuteczne metody, by leczyć cukrzycę, co daje pacjentom szanse na długie życie.
Z tekstu dowiesz się:
- jakie są objawy cukrzycy,
- czy cukrzyca może się cofnąć,
- jak wyleczyć cukrzycę.
Cukrzyca to choroba, która objawia się podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Wyróżnia się kilka rodzajów cukrzycy. Cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmunologiczną spowodowaną nieprodukowaniem insuliny przez uszkodzone komórki trzustki. Cukrzyca typu 2 to choroba metaboliczna, w której przebiegu trzustka produkuje insulinę, ale organizm przestaje reagować na jej działanie. Istnieje również oddzielny typ tej choroby, czyli cukrzyca ciążowa, która, jak sama nazwa wskazuje, jest diagnozowana u kobiet w ciąży.
Objawy cukrzycy
Głównym kryterium diagnostycznym cukrzycy jest podwyższone stężenie glukozy we krwi. Choroba może dawać jednak także inne objawy, takie jak:
- częste uczucie pragnienia,
- nagłe napady głodu,
- potrzeba częstego oddawania moczu,
- utrata masy ciała,
- problemy z gojeniem się ran,
- ogólne uczucie osłabienia,
- nadmierna senność.
Czy cukrzyca typu 1 może się cofnąć?
Cukrzyca typu 1 jest chorobą nieuleczalną – komórki trzustki są nieodwracalnie uszkodzone i nie produkują insuliny, co oznacza, że musi być ona dostarczana do organizmu z zewnątrz. Czy cukrzyca typu 2 może się cofnąć? Choć istnieją pewne nowatorskie badania sugerujące, że tę odmianę choroby będzie można skutecznie leczyć, na razie terapia polega głównie na hamowaniu jej rozwoju, normalizacji poziomu glukozy we krwi oraz zapobieganiu powikłaniom cukrzycowym.
Jak wyleczyć cukrzycę?
Bez względu na to, czy mamy do czynienia z cukrzycą typu 1 czy 2, jej leczenie jest wielopłaszczyznowym, złożonym procesem.
- Insulinoterapia
Główną metodą leczenia cukrzycy jest insulinoterapia, czyli uzupełnianie niedoborów insuliny jej syntetycznymi odpowiednikami. Pacjent, po określeniu przez lekarza potrzebnych dawek insuliny, podaje je sobie samodzielnie w zastrzykach. Możliwe jest także używanie nowoczesnych pomp insulinowych, czyli urządzeń elektronicznych wielkości telefonu komórkowego. Przyczepione do odzieży, naśladują pracę trzustki, podskórnie aplikując choremu insulinę w dawkach odpowiadających zapotrzebowaniu organizmu.
- Leki doustne
Zalecane są najczęściej osobom we wczesnej fazie cukrzycy typu 2. Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje doustnych leków przeciwcukrzycowych – pochodne sulfonylomocznika (stymulują trzustkę do produkcji insuliny), glinidy (powodujące, że trzustka wydziela niewielkie ilości insuliny), pochodne biguanidu (zmieniają pracę narządów wewnętrznych, co prowadzi do zmniejszenia glikemii) oraz glitazony (nowoczesne leki zwiększające insulinowrażliwość tkanek).
- Dieta cukrzycowa
Dieta cukrzycowa jest bardzo ważnym elementem jej leczenia . Powinna ona uwzględniać indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne oraz odżywcze każdego pacjenta, ale zdarza się – zwłaszcza w przypadku cukrzycy typu 2, związanej z nadwagą i otyłością – że ma prowadzić także do redukcji masy ciała. Ważny jest dobór produktów o niskim indeksie glikemicznym, bogatych w węglowodany złożone, które są trawione przez organizm powoli, zapewniając mu stabilny dopływ energii.
- Aktywność fizyczna
Badania naukowe dowodzą, że regularna, dopasowana do możliwości pacjenta aktywność fizyczna pomaga regulować poziom glukozy w organizmie i redukuje ryzyko powikłań cukrzycowych. Form aktywności jest wiele – może to być jazda na rowerze, jogging, pływanie, nordic walking czy gimnastyka.
- Terapia behawioralna
Obejmuje przede wszystkim edukację pacjenta w zakresie zdrowego żywienia, aktywności fizycznej, rozpoznawania ewentualnych powikłań cukrzycowych itp. Biorą w niej udział lekarze, pielęgniarki, dietetycy, czasem bywa przydatne także wsparcie psychologiczne. Cukrzyca współcześnie nie jest już wyrokiem – można z nią funkcjonować przez długie lata i cieszyć się życiem!
Źródła:
https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2017/02/Geriatria-2016_2_07.pdf
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=2ahUKEwigrfuHt_HnAhUi_SoKHTTWAcoQFjABegQIAhAB&url=https%3A%2F%2Fcukrzyca.info.pl%2Fcontent%2Fdownload%2F17716%2F267130%2Ffile%2FZalecenia%2520PTD%25202019_PL.PDF&usg=AOvVaw1rtxbY6V3LVFMF7qdz3H41